Tetovci për zbritjen e produkteve: Qofshin gjallë e shëndoshë deputetët, nuk kanë rëndësi çmimet, kanë rroga të larta

Foto: Shtypi i Lirë

Disa nga banorët e Tetovës kanë vërejtur ulje minimale të produkteve, ndërsa disa thonë se çmimet e produkteve të shfaqura në rafte janë të njëjta. Mirëpo, ulja e çmimeve të produkteve të caktuara nuk do të ndikojë tek shtresat e ulëta, theksojnë qytetarët, sepse tashmë çdo gjë është shumë e shtrenjtë, dhe për këtë prej kohësh nuk janë ndërmarrë hapa.

“Kam qenë sot në mëngjes në një market dhe ka pasur disa produkte që janë ulur për 20 deri në 30 denarë, të flasim realisht, janë ulur produktet kimike”, thotë një banor i Tetovës.

“10% është ulja, tani a mjafton varet kush. A u mjafton pensionistëve, u mjafton zyrtarëve, këtu ka dallim. Nëse një bukë gjysmë e bardhë është 45 denarë dhe sa do të ulet ai çmim minimalisht, nuk do të ndihet. Nga ana tjeter degjoj qe tani neper tregje po hidhen cmime te reja qe neser kur te filloje te zbatohet vendimi me ulje 10% tregtari te mos humbase asgje dhe te gjitha keto t'i godasin kurrizit. qytetarët, kështu që praktikisht nuk do të ketë ulje. Nuk e di se çfarë politike po ndiqet, por për pensionistët kjo është një fatkeqësi, për mua kjo është e palogjikshme, qeveria nuk ka kontroll mbi çmimet. Shikoj tregun, është shumë i shtrenjtë”, shtoi një tjetër banor i Tetovës.

“Kam blerë piper, djathë, por çmimet janë të njëjta, qofshin të shëndetshëm dhe të gjallë të pasurit dhe deputetët, për ta mund të rritet rroga dhe për ta nuk kanë rëndësi çmimet, por për ne janë të rëndësishme, por për ne nuk ka rritje”, thotë një artiste tatuazhesh.

Një pjesë e qytetarëve e mirëpresin vendimin, thonë se nuk është kurrë vonë për masa të tilla, nëse dihet gjendja ekonomike e qytetarëve.

“Asnjëherë nuk është vonë sepse situata nuk na kushton çdo ditë, sidomos për atë klasë që është më e ulët, por për standardin tonë çmimet janë të larta. Mirëpo, mendoj se duhet të ketë më shumë ulje të çmimeve, sipas pagës të jetë kështu”, thotë një tjetër banor i Tetovës.

Nga tre në katër denarë është ulur çmimi i bukës së bardhë dhe gjysmë të bardhë prej 500 gramësh, e prerë në feta. Disa prej rrjeteve të shitjes me pakicë kanë ulur çmimet e produkteve të bukës, të cilat i pjekin dhe i shesin, për të njëjtën shumë parash.

Paraditen e së mërkurës, çmimi i burekut në furrat private nuk u ul, e as produktet e tjera të shitura rëndom nuk kanë çmime të reja.

Sipas turit të bërë nga “Sloboden Pechat”, të gjithë prodhuesit dhe distributorët dërguan çmimet e reja gjatë natës, por në një pjesë të mirë të marketeve çmimet e gomoneve “nuk ishin të garantuara”.

Nga sot vetëm bukë më e lirë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës