Tetovci po riparon pasojat e stuhisë së madhe

Mot me shi / Foto: “Shtypi i Lirë” – Dragan Mitreski

Pas stuhisë së madhe të përcjellë me reshje shiu dhe breshër, banorët e Tatevit kanë nisur të sanojnë pasojat. Dhe këtë herë, si edhe më parë, më së shumti dëme kanë pësuar shtëpitë afër kazermës së Tetovës dhe shkollës së tekstilit, garazhet në Bllokun 80, nënkalimi në dalje nga Tetova për në Shkup dhe disa vende të tjera.

Me ndihmën e ekipeve të zjarrfikëses nga Tetova, me motorpompa bëhet nxjerrja e ujit nga objektet më të rrezikuara. Dhe këtë herë, si disa herë më parë, dëmi i shkaktuar është i madh.

- Kjo nuk është hera e parë që na ndodh, deri më tani katër-pesë herë na janë përmbytur shtëpitë në këtë vend. Ne shkuam te autoritetet në Bashki dhe na premtuan se do të vijnë dhe do ta rregullojnë këtë vend kritik, por gjithçka mbetet në fjalën e tyre.

Vërtet ka pasur shumë shi, por ky problem duhet zgjidhur. Më parë gardhi i kazermës ka qenë me tel dhe ka pasur një kanal kullues ngjitur me të, por para disa vitesh kanë vendosur një mur afër gardhit dhe kanë mbuluar kanalin dhe tani uji nuk ka ku të shkojë dhe hyn mu në vendin tonë. shtëpitë. Dëmet janë të mëdha, na janë përmbytur peletët, frigoriferët, sobat, mobiljet dhe pajisjet e tjera elektrike.

Nuk kërkojmë dëme nga vërshimet, është e rëndësishme që njëherë e mirë ta zgjidhim problemin me këtë rrugë, thotë Zharko Krstevski, shtëpia e të cilit vazhdimisht vërshohet gjatë reshjeve të dendura.

Menjëherë pas ndërprerjes së shiut, zjarrfikësit tetovarë kanë dalë në vendet më kritike dhe kanë nisur me pompa largimin e ujit nga dhomat e përmbytura.

-Aktualisht situata është shumë e vështirë, ka shumë shtëpi dhe objekte të përmbytura që duhen pastruar.

Dëmi më i madh është bërë në Mala Reçicë, ka shtëpi të përmbytura në rrugën “Mirçe Acev”, kemi pasur tre intervenime kur kemi shpëtuar njerëz nga automjetet, një rast ka qenë më kritik kështu që është dashur ta largojmë personin përmes tavanit të automjetit, ka pasur shumë ujë dhe mezi e shpëtuam .

Meqenëse kishim shumë shtëpi të përmbytura, kërkuam nga EVN-ja që ta ndërpresë rrymën sepse kishim frikë nga goditjet e mundshme elektrike. Për një kohë të shkurtër është ndërprerë rryma dhe më pas me kërkesën tonë është ndezur sërish, tha Avni Ameti, komandant i zjarrfikësve të Komunës së Tetovës.

Stuhia ka shkaktuar dëme të mëdha edhe në plantacionet bujqësore dhe frutore në rajonin e Tetovës, por për momentin nuk ka të dhëna zyrtare se sa janë ato.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës