Testet e maturës shtetërore nuk hakerohen por ndahen – thotë DIC

Foto: Profimedia

Testet e maturës shtetërore të përgatitura nga Qendra Shtetërore e Provimeve (QSHD) nuk janë hakeruar, por pyetjet janë ndarë pas fillimit të provimit, tha pasditen e sotme QDH. Nga atje thonë se po reagojnë pasi në media u përhap informacioni se testet e gjuhës angleze janë “hakuar” dhe janë ndarë në grup në aplikacionin Viber.

- Detyra dhe detyrimi i DKI-së është të zhvillojë provimin e maturës duke përgatitur testet dhe duke i shpërndarë ato nëpër shkolla. Ky proces kryhet në mënyrë më profesionale nga DIC. Testet nuk prishen deri në orën 10 kur fillon testimi, testet ndahen brenda grupeve të Viber nga anëtarët pasi të ketë filluar zbatimi i provimit. Qendra Shtetërore e Provimeve thekson edhe një herë se TESTI NUK ËSHTË THYER, por është ndarë pasi ka nisur zbatimi i provimit”, thuhet në përgënjeshtrimin e Qendrës Shtetërore të Provimeve.

Nga aty thonë se do të veprojnë në përputhje me kompetencat ligjore me të gjithë maturantët që kanë shkelur rregullat.

-Qendra shtetërore e provimeve u bëri thirrje të gjithë maturantëve dhe të gjithë të tjerëve të përfshirë në realizimin e maturës shtetërore që të respektojnë rregullat për zhvillimin e maturës shtetërore.

Qendra shtetërore e provimeve do të veprojë në përputhje me aktet ligjore dhe nënligjore për të gjithë maturantët nëse kanë shkelur rregullat e zbatimit të provimeve në përputhje me aktet ligjore dhe nënligjore”, shtoi DIC.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës