Ditë të vështira për ish të madhin e basketbollit europian

foto: MZT Shkup Aerodrom/Danail Petrovic

Së fundmi është bërë e ditur se Cibona fillon procesi i shndërrimit në shoqëri aksionare sportive, për të cilën ka një afat prej 45 ditësh, raportojnë mediat kroate.

Borxhi i klubit kroat të basketbollit është pesë milionë euro, por dy milionë do të konvertoheshin në aksione për të ulur borxhin në tre milionë.

Cibona, ish-gjiganti i basketbollit kroat dhe europian, përfundoi në falimentim. Ky klub është në ditën e 120-të të bllokadës, ndaj përfundoi në falimentim.

Dhe falimentimi do të thotë se klubi mund ta fillojë sezonin me vetëm pesë të moshuar nga sezoni i kaluar dhe një numër të rinjsh.

- Pas një serie të gjatë vitesh biznesesh të ndryshme, lajme të këqija dhe shkrime negative, dua të paraqes si zgjidhje të përhershme mundësinë e shndërrimit të klubit në një shoqëri aksionare sportive. Natyrisht, për të arritur këtë është e rëndësishme që të kalohen disa hapa sipas rregullave, të cilat dalin nga Ligji i ri për Sportin, i cili pritet të miratohet këto ditë. Ne jemi duke bërë hulumtimin e tregut dhe raportin tonë, i cili është në një fazë të avancuar të zhvillimit dhe duhet të përshtatemi në përputhje me rrethanat – tha së fundi drejtori i klubit, Tomislav Seric.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës