Lufta të rënda për pushtimin e Donetskut

Ushtarët ukrainas Ukrainë
Trupat ukrainase / EPA-EFE / STR

Ofensiva e Donetskut pasoi shpalljen e fitores së Moskës në provincën fqinje Luhansk.

Forcat ruse, të mbështetura nga zjarri i fortë i artilerisë, në ofensivën e madhe në rajonin ukrainas të Donetskut, po shtypin fuqishëm mbrojtjen e Ukrainës, njoftuan autoritetet ukrainase.

Donetsk dhe Luhansk përbëjnë Donbasin, pjesën lindore të industrializuar të Ukrainës ku po zhvillohet beteja më e madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Rusia po përpiqet të marrë kontrollin e të gjithë Donbasit nga Ukraina në emër të separatistëve pro-rusë të mbështetur nga Moska në dy republikat e tyre të vetëshpallura popullore.

Pasi forcat ruse morën kontrollin e Lysychansk, bastioni i fundit i rezistencës ukrainase në Luhansk, të dielën, zyrtarët ukrainas thanë se tani presin që Moska të përqendrojë përpjekjet e saj veçanërisht në qytetet Donetsk Slavyansk dhe Kramatorsk.

Tanket ruse EPA-EFE /

Luftimet e ashpra po zhvillohen në kufirin midis rajoneve Luhansk dhe Donetsk dhe ushtria e rregullt ruse dhe forcat rezervë janë dërguar atje në një përpjekje të dukshme për të kaluar lumin Siverskyi Donets.

Foto e Donetskut të Veriut EPA-EFE / ALESSANDRO GUERRA

Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Ukrainës pretendon se pavarësisht avancimit, forcat ruse po përballen me viktima të rënda. Pala ukrainase akuzon forcat ruse se po shkatërrojnë gjithçka përballë tyre dhe se deri më tani kanë shënjestruar disa herë objektet spitalore në këtë zonë.

EPA Foto e Ukrainës

Të martën, forcat ruse sulmuan një treg dhe një zonë banimi në Slavyansk, duke vrarë të paktën dy persona dhe duke plagosur shtatë, thanë autoritetet lokale.

Guvernatori i rajonit të Donetskut, Pavlo Kirilenko, tha se Slavyansk dhe Kramatorsk aty pranë ishin nën granatime të rënda gjatë natës.

Presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, duke e quajtur atë një "operacion special ushtarak" për të çmilitarizuar vendin, për të çrrënjosur nacionalistët dhe për të mbrojtur rusishtfolësit.

Detashmenti i forcave separatiste të Donetskut në një pozicion afër fshatit Petrovske - Foto nga EPA, Alexander Ermochenko

Kievi dhe Perëndimi akuzojnë Rusinë se ka nisur një pushtim ushtarak të paprovokuar, të stilit perandorak të Ukrainës, duke rrëmbyer me forcë territorin në ish-republikën fqinje sovjetike dhe duke akuzuar Moskën për krime lufte.

Guvernatori i Luhanskut, Gaidai, tha se forcat ruse po plaçkisnin Lisichansk dhe qytetin simotër Severodonetsk.

Severodonetsk
Северодонецк, Украина / Foto: EPA-EFE / ZURAB KURTSIKIDZE

“Po shkatërrohen. Koleksione të tëra librash në gjuhën ukrainase. Kjo tashmë është parë – 1939 me Gjermaninë naziste”.

Rusia pretendon se popullsia civile nuk është objektivi i saj.

Video e ditës