"Shteti Islamik" terrorist vrau 28 ushtarë sirianë dhe luftëtarë pro-qeveritar

Shteti Islamik / Foto: Free Press Archive

Luftëtarët e organizatës terroriste “Shteti Islamik” dje kanë vrarë 28 ushtarë sirianë dhe luftëtarë pro-qeveritar në dy sulme në zonat e kontrolluara nga qeveria në vendin e shkatërruar nga lufta, shkruan sot Guardian.

"Në një sulm, 22 ushtarë të ushtrisë së rregullt dhe luftëtarë nga forcat pro-qeveritare u vranë kur luftëtarët e IS hapën zjarr ndaj një autobusi ushtarak në provincën lindore të Homsit," tha Observatori Sirian joqeveritar për të Drejtat e Njeriut me qendër në Londër.

Shumica e të vrarëve janë anëtarë të Brigadave al-Quds, një grup luftëtarësh palestinezë.

Në një sulm tjetër, gjashtë ushtarë të tjerë sirianë u vranë në një bazë pranë Albu Kamal, në Sirinë lindore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës