Në veriun e tensionuar të Kosovës, zgjedhjet e reja përmenden si një nga zgjidhjet

Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Në Zveçan dhe Leposaviq në veri të Kosovës, prania e forcave të KFOR-it është rritur dukshëm që nga mëngjesi i sotëm, dhe sipas raportimeve nga terreni, ata janë të pajisur me mjete që përdoren për të prishur demonstratat.

Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Të premten ka pasur përshkallëzim të dhunës në veri të Kosovës, ndërsa në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok janë hedhur bomba shokuese dhe gaz lotsjellës. Gjithçka nisi pasi u dëgjuan sirenat dhe qytetarët u shfaqën pranë godinave të komunave lokale. Policia ka ndërhyrë për të lejuar hyrjen e kryebashkiakëve të sapozgjedhur në ato godina.

Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Flamujt e Kosovës janë varur në ndërtesat e komunës Leposaviq dhe Zubin Potok. Një duzinë persona u plagosën në përleshjet e së premtes.

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, menjëherë pas takimit me dy kryetarët e komunave, ka shkuar në ndërtesën e Presidencës ku ka takuar presidenten Vjosa Osmani.

Ende nuk dihet se çfarë është biseduar, por si një nga opsionet për dalje nga kjo situatë, përmendet shpallja e zgjedhjeve të reja në veri të Kosovës, raportojnë mediat serbe dhe kosovare.

Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Kryetarët e komunave janë ende në objektin e KI-së, ndërsa në takimin me ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së kanë qenë të pranishëm edhe kryetarët e komunave të Zveçanit dhe Zubina Potokut dhe nuk dihet pse nuk kanë marrë pjesë kryetarët e Severna Mitrovicës dhe Leposaviqit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës