Truproja e Kurtit sulmon gazetarin e Euronews

Foto: Kosov Gjoci / Facebook

Korrespondenti i “Euronews Albania” nga Prishtina, Kosov Gyotsi, ka njoftuar në Facebook se dje, siç thotë ai, është sulmuar pa asnjë arsye nga sigurimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

Sipas Gjocit, një nga truprojat e Kurtit e ka shtyrë pasi gazetari ka tentuar t'i afrohet dhe t'i marrë një deklaratë Kurtit. Sigurimi i mori pajisjet dhe ia hodhi në tokë.

“Pa asnjë arsye, njëri truproje më shtyu dhe hodhi të gjitha pajisjet e mia në tokë, ndërsa tjetri në vend që të më kërkonte të flisja, më kërcënoi me fjalët “shikoje mirë dhe mbaje mend”. E gjithë kjo ishte krejtësisht e panevojshme dhe e papranueshme”, shkruan Gjoci në postim.

Ngjarja ka ndodhur pas takimit të Kurtit me të dërguarin special të BE-së. Miroslav Lajçak, përballë hyrjes kryesore të Qeverisë së Kosovës.

Ndërsa Lajçak ka shkuar në një dalje para një grupi më të madh gazetarësh, Kurti ka shkuar në një dalje tjetër, ku Gjoci dhe disa kolegë të tij e kanë pritur.

“Ajo që më magjeps, përveç sjelljes idiote të këtyre dy anëtarëve të sigurimit të kryeministrit, është fakti se edhe pse Kurti e pa dhe e dëgjoi pjesën më të madhe të kësaj situate, ai thjesht e injoroi atë në atë moment dhe pastaj doli dhe foli me. ne”, thotë ndër të tjera gazetarja.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës