Telefoni i Princit Harry u hakua dhe familja mbretërore ia fshehu atij

epa-efe
Foto: EPA-EFE / NEIL HALL

Princi Harry i Britanisë u paraqit dje në gjykatë në Londër, ku një avokat që përfaqëson një grup tabloidësh britanikë synon të kërkojë rrëzimin e padisë kundër princit dhe personazheve të tjerë të famshëm për regjistrimin e telefonave të tyre dhe shkeljen e privatësisë së tyre.

Seanca është pjesë e një prej disa padive që Princi Harry, Duka i Sussex, ka ngritur kundër mediave. Seanca pritet të zgjasë katër ditë dhe prania e Princit Harry në Gjykatën e Lartë në Londër është një shenjë e rëndësisë që ai i kushton çështjes.

megan markl
Princi Harry dhe Meghan Markle / Foto: Lev Radin/ Profimedia

Grupi mediatik Gazeta të Shoqëruara, botues i gazetave të tilla si Daily Mail, po i kërkon gjykatës të rrëzojë pretendimet e disa individëve të profilit të lartë që kërkojnë dëmshpërblim për abuzim mediatik dhe marrjen e paligjshme të informacionit të tyre privat.

Princi Harry tha gjatë gjyqit se familja mbretërore britanike i fshehu atij se telefoni i tij ishte hakuar sepse nuk donin që ai të ngrinte akuza.

Profimedia
Princi Harry / Foto: Profimedia

Në një deklaratë në lidhje me padinë e tij kundër Daily Mail, Duka i Sussex tha se ai ishte detyruar të pajtohej me një rregull të vendosur nga familja e tij, i cili ishte "të mos ankohej kurrë dhe të mos shpjegonte kurrë" në lidhje me marrëdhëniet me shtypin.

“Në vitin 2018 u mora në dijeni se mund të bëja një padi. Institucioni i familjes mbretërore më fshehu informacione për hakimin e telefonit tim dhe kjo u bë e qartë për mua vetëm vitet e fundit”, tha Princi Harry. 'Sky News".

Ai tha gjithashtu se të gjithë anëtarët e familjes mbretërore nuk kishin diskutuar kurrë së bashku nëse dikush kishte ngritur akuza.

Princi Harry dhe Megan Markle
Princi Harry dhe Megan Markle / Foto: EPA-EFE / FACUNDO ARRIZABALAGA

“Çdo zyrë në familje është e izoluar. Ekziston një keqkuptim se ne të gjithë komunikojmë vazhdimisht me njëri-tjetrin, por kjo nuk është e vërtetë”, tha ai.

Princi Archie dhe Princesha Lilibeth: Fëmijët e Meghan dhe Harry kanë trashëguar titujt mbretërorë të prindërve të tyre

A do ta humbasë Princi Harry vizën e tij amerikane për shkak të përdorimit të drogës?

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës