Ndryshimet tektonike në futboll: Lamtumirë “90 minuta lojë” dhe jashtë loje siç e njohim ne

Futbolli është luajtur që nga mesi i shekullit të 19-të dhe ndeshja e parë midis Sheffield dhe Hallam më 26 dhjetor 1860 dhe është një sport i preferuar i shumë njerëzve në mbarë planetin. Që nga ajo ndeshje e parë, rregullat kanë ndryshuar, por asnjëherë shumë.

Tani sipas njoftimeve të fundit në mbledhjen e IFAB-it (organi i FIFA-s i ngarkuar me miratimin e rregullave të reja) do të miratohen rregulla që do të ndryshojnë ndjeshëm futbollin siç e njohim sot. Në Londër do të diskutohen disa ndryshime, por bien në sy dy.

KOHA MAKSIME E LOJËS TË PËRDORUR

E para lidhet me kohëzgjatjen e ndeshjeve. Edhe pse tabela do të tregojë 90 minuta, në vend të orës dhe 45 minutave të mëparshme, mesatarisht ndeshjet do të zgjasin më shumë se dy orë. Ideja është që të ndalet koha në çdo ndërprerje të madhe dhe çdo ndërhyrje të arbitrit, siç është rasti në hendboll dhe basketboll.

FIFA dhe IFAB duan të reduktojnë sa më shumë periudhën e “luajtjes së vdekur” dhe momentet që janë pa asnjë zhvillim në fushë. Përpjekjen e parë për diçka të tillë e pamë në Kupën e Botës në Katar, ku pamë shtesa të mëdha.

RREGULLI OFSIDE

Ndryshimi i dytë i madh është rregulli jashtë loje. IFAB do të diskutojë propozimin e Arsene Wenger i cili është Drejtor i Zhvillimit në FIFA. Wenger propozoi që rregulli jashtë loje të ndryshohej në mënyrë që sulmuesit të lejohen të zhyten me trupin e tyre përpara një mbrojtësi me kusht që një pjesë e trupit të tyre të jetë në përputhje me pjesën e trupit të mbrojtësit.

Këto rregulla janë ende në vlerësim, por vetë fakti që arritën në IFAB tregon një tendencë për ndryshime mjaft të mëdha për të rifreskuar futbollin. Rregulla të tilla duhet të futen pas përfundimit të sezonit 2023/2024 dhe para tyre mund të zbatohen disa risi të tjera të vogla.

Pas përfundimit të sezonit aktual, gjyqtarët do të përfshijnë kohën e kaluar për të festuar golat në kohën shtesë.

Një ndryshim i dytë në lidhje me moslejimin e golave ​​është në situatën kur lojtarët zëvendësues hyjnë në fushë. Deri më tani, gjyqtarëve u është sugjeruar që të mos lejojnë një gol nëse një zëvendësues hyn në fushë gjatë aksionit. Megjithatë, situata në Kupën e Botës ku disa argjentinas hynë në fushë më parë Messi shënimi 3:2 ndaj Francës bëri që FIFA të konsideronte një ndryshim. Rregulli i ri do të thoshte se goli duhet të anulohet nëse zëvendësuesi që hyri në fushë do të kishte ndikim në lojë.

Ekziston edhe rregulli "anti-Martinez". Domethënë, portierëve do t'u ndalohet në çfarëdo mënyre (afrimi i lojtarit, prekja e traversës dhe shtyllës, ecja përgjatë vijës së portës...) të dekoncentrojnë penalltistin. Diçka që portieri argjentinas e përdori shumë Emiliano Martinez në Kupën e Botës.