Ai teknik me kryeministrin nga BDI dhe ministra nga VMRO-DPMNE

kuvendi i mbledhjes së kryesisë
Takimi i lidershipit në Kuvend / Foto: Dragan Mitreski - Sloboden pechat.

Në seancën e kryesisë në Kuvend do të vendoset nëse zgjedhjet do të mbahen më 8 maj, kush do ta plotësojë vendin vakant në KSHZ, si do të pastrohet lista zgjedhore dhe si do të formohet qeveria teknike.

Një kryeministër shqiptar nga BDI-ja nuk do të jetë pengesë për VMRO-DPMNE-në që të emërojë ministrat e saj në qeverinë teknike që duhet të formohet në fund të janarit, pra 100 ditë para zgjedhjeve, edhe pse lideri i partisë opozitare Hristijan Mickoski. do të shtrojë kërkesën për shfuqizimin e “qeverisë së Përzhinit”.

Krerët e partive parlamentare pritet të vendosin zyrtarisht javën e ardhshme në Kuvend që zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale të mbahen më 8 maj. Blloku opozitar shqiptar do të hapë çështjen e pajisjes së Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ) dhe mund të kërkohet pjesëmarrje në qeverinë teknike. Temë e mbledhjes së kryesisë pritet të jetë pastrimi i Listës zgjedhore.
Mickoski dje përsëriti se qeveria teknike duhet të shfuqizohet.

“Kryeministri teknik i propozuar nga BDI-ja nuk do të ketë as legjitimitet popullor e as politik dhe prandaj vlerësojmë që qeveria teknike duhet të jetë pjesë e së kaluarës. Maqedonia është shtet i pjekur, kandidat për anëtarësim në BE, prandaj qeveria teknike duhet të fshihet nga Ligji për Qeverinë dhe Kodi Zgjedhor. Nëse kjo nuk ndodh, VMRO-DPMNE do t'i propozojë anëtarët e saj - tha Mickoski.

VMRO-DPMNE opozitare në qeverinë teknike do të propozonte ministra për punë të brendshme dhe punë dhe politikë sociale dhe deputetë në ministritë e financave, bujqësisë dhe shoqërisë informative dhe administratës.

Partnerët qeveritarë, kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, do të vijnë në takim me qëndrim të dakorduar për rotacionin e mundshëm të karrigeve të kryeministrit dhe presidentit në Kuvend. LSDM ende beson se Xhaferi do t'ia lë vendin presidencial në Kuvend një deputeti të LSDM-së për të shmangur përqendrimin e anëtarëve të BDI-së në pozita jetike shtetërore. Sipas BDI-së, ky opsion do të jetë një zgjidhje fitimprurëse vetëm nëse Xhaferi është kryeministër. Xhaferi pohon se ende zyrtarisht nuk ka marrë një ofertë të tillë dhe se vendimi do të bazohet në një marrëveshje mes palëve.
LSDM, BDI dhe Aleanca për Shqiptarët e hodhën poshtë propozimin e Mickoskit për shfuqizimin e qeverisë teknike për këto zgjedhje, por konsideruan se për zgjedhjet e ardhshme duhet të bëhen ndryshime në ligje.

Konfirmimin se nuk ka konsensus për shfuqizimin e qeverisë teknike ka dhënë sot edhe kryeministri Kovaçevski.

- Zgjidhja për një qeveri teknike u miratua me konsensus në vitin 2016, me prezencë ndërkombëtare për shkak të krizës në vend. Ajo zgjidhje është në Ligjin për Qeverinë, pra 100 ditë para zgjedhjeve do të kemi qeveri teknike. E vetmja mënyrë për ta shfuqizuar atë qeveri teknike është me konsensus nga partitë, sepse nëse nuk ka konsensus për diçka që është miratuar me konsensus të plotë, atëherë mund të përfundoni vetëm në krizë politike. Nga sa e shoh si humor mes partive, nuk ka asnjë humor për të hequr teknikën për këto zgjedhje. Nëse nuk ka konsensus për ta shfuqizuar, do të kemi një qeveri teknike. Marrëveshja mes LSDM-së dhe BDI-së, nga viti 2020, kryeministri duhet të jetë shqiptar, që është në përputhje me Kushtetutën, është herët të flitet se cilat do të jenë zgjidhjet kadrore - tha Kovaçevski.

Kërkesa prioritare e Bashkimit Evropian për ndryshime do të jetë marrja e ulëses në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve, që Aleanca pretendon se i përket. Nëse në Komisionin e ri Kundër Korrupsionit zgjidhet Boris Kondarko, anëtar i KSHZ-së, atëherë KSHZ-ja do të mbetet pa dy anëtarë. Nëse lidershipi nuk arrin marrëveshje se kujt i takon mandati, mund të komplikohet ripajisja e KSHZ-së, sepse as qeveria dhe as opozita nuk kanë shumicën e nevojshme prej dy të tretash për zgjedhjen e një anëtari të Komisionit. .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës