Tashmë nuk nevojitet një qeveri teknike, kur ajo u krijua, ekzistonte regjimi i regjimit, thotë Lukarevska

Sanja Lukarevska
Sanja Lukarevska / Foto: Pamja e ekranit, YouTube

Qeveria Teknike është vetëm një nen i Marrëveshjes së Përzhinos në vitin 2016, por duhet të përsërisim pse dhe si është bërë, tha nënkryetari i LSDM-së. Sanja Lukarevska sonte në vizitën e “Alsat”. Ajo shtoi se qeveria teknike është rezultat i regjimit të atëhershëm të regjimit.

“Arsyet dhe shkaku për Qeverinë e atëhershme teknike është sundimi i VMRO-DPMNE-së, e cila tani thotë se Qeveria teknike nuk duhet”, tha Lukarevska.

“Një vend anëtar i NATO-s dhe një vend që aspiron të jetë pjesë e familjes evropiane, sigurisht që mund të jetë e panevojshme të ketë një institut të tillë si Qeveri teknike. Nuk kemi asnjë problem që qeveria teknike nuk ekziston. Njëqind ditë para zgjedhjeve ajo kujdeset për realizimin e zgjedhjeve nga pikëpamja teknike, por për këtë duhen edhe ndryshime ligjore”, thotë ajo.

Lukarevska shtoi se në ndërkohë duhet të punohet në hartimin e Kodit të ri Zgjedhor, para zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në vitin 2024, si dhe zgjedhjet e rregullta parlamentare që do të pasojnë.

Ajo tha se LSDM respekton marrëveshjet, përfshirë atë të vitit 2020 kur u formua koalicioni qeveria e presidentit të atëhershëm të LSDM-së. Zoran Zaev dhe kryetari i BDI-së Ali Ahmeti për kryeministër teknik.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës