Teherani kërcënoi futbollistët: Ose do të këndoni himnin kombëtar ose familjet tuaja do të jenë në burg

Lojtarët iranianë të futbollit protestuan në mbështetje të grave/foto: EPA-EFE/Neil Hall

Autoritetet kanë kërcënuar familjet e lojtarëve të ekipit të futbollit të Iranit me burg dhe tortura nëse lojtarët nuk "sjellen siç duhet" përpara ndeshjes së sotme kundër Shteteve të Bashkuara. CNN një burim i njohur me situatën.

Përkatësisht, Garda Revolucionare iraniane (IRCG) i ka thirrur futbollistët për bisedë pas tyre nuk pranoi të këndonte himnin kombëtar në ndeshjen e parë kundër Anglisë më 21 nëntor. Burimi thekson se në takim u është thënë se familjet e tyre do të burgosen dhe do të torturoheshin nëse ndryshe nuk këndonin himnin kombëtar apo nuk protestonin politikisht kundër regjimit në Teheran.

Lojtarët kënduan himnin kombëtar para ndeshjes së tyre të dytë kundër Uellsit të premten e kaluar, të cilën Irani e fitoi 2-0. Burimi, i cili monitoron nga afër agjencitë iraniane të sigurisë aktive në Katar gjatë Kupës së Botës, tha se një duzinë agjentësh të IRGC-së po monitoronin futbollistët iranianë, të cilët nuk lejohen të shoqërohen jashtë ekipit ose të takohen me shtetas të huaj.

"Ka një numër oficerësh iranianë të sigurisë në Katar që po mbledhin informacion dhe po monitorojnë lojtarët," tha burimi, duke shtuar se Carlos Queiroz, trajneri portugez i ekipit kombëtar të Iranit, ishte takuar me oficerët e IRGC-së pas kërcënimeve të tyre kundër lojtarëve iranianë dhe familjet e tyre.

Burimi nuk tha se cila ishte përmbajtja e asaj bisede. Përkatësisht, Queiroz tha se lojtarët iranianë mund të protestojnë në Kupën e Botës, por vetëm në përputhje me rregullat e FIFA-s. Lojtarëve iu premtuan dhurata dhe makina të shtrenjta përpara ndeshjes së Anglisë, tha burimi, por regjimi u kthye në kërcënime pasi ekipi refuzoi të këndonte himnin kombëtar.

“Në ndeshjen e fundit kundër Uellsit, autoritetet dërguan qindra tifozë për të krijuar një ndjenjë false mbështetjeje te tifozët. Për ndeshjen kundër SHBA-së, regjimi planifikon të rrisë ndjeshëm numrin e aktorëve të tillë dhe t'i dërgojë ata në mijëra”, tha burimi.

Irani dhe SHBA-të luajnë sot në ndeshjen kyçe të Grupit B.

Irani dënohet me vdekje futbollisti më i mirë në histori?

Video e ditës