“Babi, të lutem mos dil”: U vra ndërsa Izraeli lironte pengjet

Abed-Alrahman al-Najjar u vra më 12 shkurt nga Fergal Keane BBC News, Jerusalem

Kur forcat speciale izraelite shpëtuan dy nga pengjet e rrëmbyer nga Hamasi, pati lehtësim për familjet e tyre dhe një nxitje të moralit kombëtar.

Por shpëtimi i 12 shkurtit la ndjenja të zemëruara në Gaza, ku më shumë se 70 njerëz u raportuan të vrarë atë natë.

Nawara al-Najjar ka fjetur në tendën që ka qenë shtëpia e familjes së saj në Rafah për pesë javët e fundit, vetëm disa qindra metra nga skena e operacionit të shpëtimit.

Në vazhdim ju sjellim storien e publikuar nga “BBC”.

Navara, e cila është gjashtë muajshe shtatzënë, ishte e shtrirë në tokë atë natë, së bashku me gjashtë fëmijët e saj – të moshës 13 deri në katër vjeç – dhe burrin e saj Abed-Alrahman.

Ata u larguan nga shtëpia e tyre në Khan Younis, rreth 9 kilometra në veri, duke ndjekur udhëzimet nga Forcat Mbrojtëse të Izraelit që thanë se Rafah ishte një zonë e sigurt.

Para se të binte në gjumë, çifti diskutoi se çfarë të bënin me dy fëmijët e tyre të plagosur. Djali i tyre vuante nga djegiet dhe vajza e tyre po shërohej nga paraliza e fytyrës e shkaktuar nga një dëmtim i marrë në fazat e hershme të luftës.

Para se të bëheshin refugjatë, Abed-Alrahman punoi me çfarëdo mënyre që mundi për të mbajtur familjen e tij, shpesh si punëtor ferme.

Ata ishin një çift i fortë që gjithmonë përpiqeshin t'i zgjidhnin problemet së bashku.

"Burri im ishte në ankth, duke menduar se si do të gjente një mënyrë për t'i çuar në trajtim dhe ku t'i çonte," thotë Navara.

"Fqinjët tanë thanë se donin ta çonin vajzën time te mjeku... Kështu vendosëm që ai të ishte në krye të djalit tonë dhe unë të kujdesem për vajzën time."

Më pas ndodhi diçka e pazakontë. Navara zakonisht flinte e rrethuar nga fëmijët. Por atë natë, Abed-Alrahman kërkoi të anulonte vendimin.

“Para se të binte në gjumë më kërkoi të vija të flija pranë tij.

Pak para orës 02:00 të mëngjesit, Navarra u zgjua nga zhurma e armëve.

Abed-Alrahman tha se do të dilte dhe do të shihte se çfarë po ndodhte.

Ajo tregon se djali i tyre i madh i është lutur: “Babi, të lutem mos dil jashtë”.

“Alrahman u përpoq ta siguronte që asgjë nuk do të ndodhte, djali im i tha të mos dilte, se po vdiste.

Më pas ajo ndjeu një dhimbje të fortë në kokë. Shrapnelet e një shpërthimi shpuan çadrën në të cilën po qëndronin.

Navara filloi të bërtiste. Në fillim ajo nuk mund të shihte asgjë. Pas disa minutash, shikimi i saj u kthye, por më pas ajo pa Abed-Alrahman në grahmat e vdekjes.

Ajo kujton frymëmarrjet e tij të fundit.

“Kur e panë për herë të parë fëmijët e mi, bërtitën: “O baba, o baba, mos na lër, mos na lër”. "

Vajza Malak, 13 vjeçe, është goditur në sy nga një copë prerje.

Katër fëmijë të tjerë kanë marrë lëndime të lehta. Ata gjithashtu duruan traumën e asaj që dëgjuan dhe panë - shpërthimet dhe babai i tyre që u dërgua në spital.

Më vonë atë natë, në një spital plot me viktima të tjera, Navara u konfirmua e vdekur.

Duke qarë, ajo pyet: "Cili ishte mëkati i tij?" Cili ishte mëkati i fëmijëve të tij? Cili është mëkati im? U bëra e ve në moshën 27 vjeçare.

Malak al-Najjar, 13 vjeç, humbi një sy në të njëjtën natë të sulmit ushtarak izraelit

Malak thotë se ajo u dërgua në tre spitale të ndryshme në përpjekje për të marrë trajtim, por humbi syrin.

“Nuk u trajtova menjëherë. Pas tre ditësh u operova. Kam pasur një plagë në sy dhe një plagë me armë zjarri në bel.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, e drejtuar nën udhëheqjen e qeverisë së Hamasit në Gaza, të paktën 74 persona u vranë gjatë bastisjes në orët e para të 12 shkurtit.

Nuk mund të thuhet saktësisht se sa nga të vdekurit ishin civilë dhe sa ishin luftëtarë. Por dëshmitarët okularë dhe burimet mjekësore sugjerojnë se shumë nga të vdekurit ishin civilë.

Qendra e pavarur Palestineze për të Drejtat e Njeriut me bazë në Gaza, duke përdorur të dhënat e marra nga listat e spitaleve, tha se 27 fëmijë dhe 22 gra ishin në mesin e të vdekurve.

Burimi: Fergal Keane BBC News, Jerusalem

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës