Babai i Vanyas po merret në pyetje në komisariat, publiku po spekulon, informacione zyrtare nesër

Babai i të vrarës Vanja Gjorçevska po merret në pyetje në stacionin policor në lidhje me vrasjen e vajzës së tij trupi i së cilës u gjet sonte në Shkup, mëson “Sloboden Pechat”. Vanya është kërkuar që nga e hëna, kur nëna e saj e raportoi të zhdukurin në Debar Maalo, ndërsa po shkonte për në shkollë, dhe policia dhe JO sonte zbuluan se Vanya u vra rreth orës 10:XNUMX, më pak se tre orë pasi u zhduk.
Për vrasjen e Vanjës është kërkuar ndalimi i tre personave dhe një është në arrati.

Në mungesë të më shumë detajeve dhe një konference zyrtare për media të MPB-së dhe Prokurorisë Publike, në opinion po spekulohet gjerësisht për vrasjen e fëmijës që tronditi të gjithë në Maqedoni dhe rajon. Dyshohet se, sipas raportimeve të disa mediave, i dyshuari i arratisur është Ljupço Palevski, kryetar i partisë Treta, i cili është iniciator i rastit dhe qëllimi ka qenë zhvatja e parave nga familja e vajzës. Palevski dyshohet se ka ikur në Turqi. Disa nga mediat kanë publikuar edhe emrat e dy të dyshuarve të tjerë, njëri nga Shtipi dhe tjetri nga Velesi.

Në opinion po komentohet edhe koha kur u gjet trupi i vajzës së vrarë gjashtë ditë më parë, në të njëjtën kohë me trupin e Pançe Zhezhovskit nga Velesi, i cili nga ana e tij rezulton i zhdukur që nga 24 nëntori dhe për të cilin policia nuk e njoftoi kur u vra. Për zhdukjen e Zhezovskit, informacioni i vetëm zyrtar është se automjeti i tij është gjetur në flakë në Brazda të Shkupit pasditen e së hënës pas vdekjes së të miturës Vanja.

Një pjesë e mediave raportuan gjithashtu se Vanya u vra me armë zjarri.

Prokuroria Publike dhe MPB për nesër në ora 9.30:XNUMX kanë paralajmëruar konferencë për media, pas deklaratës së shkurtër, sipas të cilës vrasjen e të miturës Vanja dhe Veleshan Zhezovskit e kanë kryer i njëjti grup prej pesë anëtarësh. një motiv interesi vetjak.

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski dhe prokurori themelor publik i Prokurorisë Themelore Publike Shkup, Gavril Bubevski, nesër në ora 09:30 do të mbajnë konferencë për media në të cilën do të informojnë për vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska. . Ministria e Punëve të Brendshme njofton se janë anuluar takimet e punës të paralajmëruara për nesër në SVR Kumanovë dhe Qendrën Rajonale për Çështje Kufitare Veri”, thuhet në ftesën për konferencën për media.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës