Sot, babai i Leonidit apeloi vendimin e Komisionit të Shkallës së Parë të FZOM

Babai i Leonidit, Branko Indov sot ka bërë ankesë në Fondin e Shëndetësisë kundër vendimit të komisionit mjekësor të nivelit të parë në FZOM, i cili refuzoi trajtimin e djalit të tij jashtë vendit me arsyetimin se nuk ishte mjekim, por rehabilitim.

Tani komisioni i nivelit të dytë në FZOM do të vendosë për fatin e Leonidit, i cili ndodhet në një qendër rehabilitimi në Austri.

Fondi i Shëndetësisë u arsyetua se nga TOARILUC, ku u trajtua Leonidi, nuk kanë dërguar ndërhyrjen e duhur që do të kryhet jashtë vendit. Kështu, familja ka mbetur e bllokuar për 140 mijë euro dhe paratë i mbledh përmes donacioneve dhe mesazheve.

Në opinionin konsullor për Leonidin thuhet se në këtë vend janë ezauruar të gjitha mundësitë për mjekim dhe për këtë arsye ai po dërgohet për kurim në Austri. Pavarësisht kësaj, komisioni mjekësor i nivelit të parë në Fond refuzoi të mbulonte koston.

Në konferencën për shtyp të javës së kaluar, FZOM nuk mundi të thotë se në cilin objekt shëndetësor Leonid mund të trajtohet në Maqedoni. Pasi ka marrë lëndime të rënda trupore me pushime në Greqi, përveç pamundësisë për të lëvizur, merr frymë edhe me respirator.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës