VIDEO: Taravari pret konsensus të gjerë për datën e zgjedhjeve dhe tha se vendi në KSHZ i takon Aleancës

Arben Taravari - kryetar i Aleancës për Shqiptarët / Foto "Sloboden Pechat" - Metodi Zdraev

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, para fillimit të takimit të kryesisë tha se pret që partitë të bien dakord për datën e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare me një konsensus të gjerë.

“Partitë e Qeverisë janë të sinkronizuara dhe jemi në kërkim të një konsensusi të gjerë për zgjedhjet që do të mbaheshin në fund të prillit ose në fillim të majit. Heqja e qeverisë teknike është dashur të diskutohet një apo dy vjet më parë - tha Taravari dhe shtoi se deri më tani nuk kanë diskutuar me partnerët qeveritar në zgjedhje për të dalë në listë të përbashkët.

Sipas Taravarit, për anëtarë të KSHZ-së vendos populli në zgjedhje.

-Aleanca për Shqiptarët kishte tetë deputetë dhe një anëtar të KSHZ-së. Izet Majiti atëherë ishte pjesë e BDI-së dhe BDI ka një anëtar të KSHZ-së, dhe Bilal Kasami ishte me LSDM-në në listë dhe LSDM ka një anëtar në KSHZ. Me ne në koalicion ka qenë Afrim Gashi dhe përfaqësuesi ynë është përfaqësuesi i Alternativës në Komision. Nuk e di nëse do të hapet kjo çështje, por ky është qëndrimi ynë – tha kreu i AA-së.

Ai përsëriti se Aleanca për momentin mbetet në Qeveri.

“Nuk do të lejojmë destabilizimin e Qeverisë përderisa ka mundësi për ndryshime kushtetuese”, tha Taravari.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës