Taravari: Do të kemi referendum të brendshëm partiak për hyrjen e Aleancës në pushtet

Foto: Shtypi i Lirë

Kryesia e ngushtë partiake e Aleancës për Shqiptarët do të jetë ekipi që do të negociojë për hyrjen e mundshme të partisë në pushtet, tha kreu sonte. Arben Taravari, pas mbajtjes së mbledhjes së Kryesisë Qendrore. Ai theksoi se hyrja në qeveri do të kushtëzohet nga kërkesat programore të partisë, por në fund nëse Aleanca do të jetë pjesë e qeverisë do të vendoset në një referendum të brendshëm partiak.

“Sot, nesër dhe pasnesër do të ulemi, tashmë e kemi një strategji, por edhe një herë do të bëjmë atë që planifikojmë të jetë program i Qeverisë nëse zgjerohet dhe cilat do të jenë kushtet tona. Do të flasim edhe për zgjidhjet e personelit. Nëse ata i plotësojnë kërkesat tona, veçanërisht kërkesat programore, jo aq sa i përket personelit, atëherë do të dëgjojmë edhe anëtarët e AA dhe do të marrim një vendim përfundimtar, shpresoj jo për një kohë të gjatë, në një kohë shumë të shkurtër kjo do të vendoset ose jemi ose vazhdojmë në opozitë jemi mësuar me opozitën, nuk është problem për ne. Ndërkohë do të organizojmë edhe një referendum të brendshëm partiak dhe për ne si kryesi e partisë është shumë e rëndësishme ajo që do të thonë 11.500 anëtarët e AA-së. “Ne duhet të dëgjojmë zërin e anëtarësimit ashtu siç dëgjojmë zërin e qytetarit të thjeshtë”, tha Taravari.

Për ndryshimet kushtetuese, siç bëri me dije Taravari, do të votojnë deputetët e tij, por numri prej 80 deputetësh varet nga VMRO DPMNE, e jo nga AA.

“Pa deputetë të VMRO DPMNE-së nuk mund të arrijmë 80 deputetë, kështu që qëllimi ynë është që të japim një shans të bëjmë 80 deputetë, kjo nuk varet nga ne, nëse do të varej nga ne do ta kishim bërë numrin prej 80 deputetësh”, tha Taravari. tha.

Kryesia e Aleancës për Shqiptarët në selinë në Tetovë mbajti sot pasdite mbledhjen e paralajmëruar pas vendimit të fundjavës së kaluar të Kuvendit Qendror për formimin e ekipit negociator për pjesëmarrjen e partisë në Qeveri. Taravari para takimit deklaruan se ende nuk kanë një ofertë konkrete nga kryeministri Dimitar Kovaçevski për anëtarësimin në koalicionin qeverisës.

Ekipet negociatore janë në stok, këtë fundjavë takimi Kovaçevski-Taravari

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës