Taravari është në ligën vendore, ndërsa BDI luan në superligë, tha Ahmeti nga Mala Reçica.

Foto: Sloboden pechat/Zoran Dimovski

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti, pasi iu drejtua publikut në rrjetet sociale dhe e bëri të ditur Bujar Osmani si kandidat për president, si dhe angazhimet për zgjedhjen e presidentit të shtetit në Kuvend, doli në një konferencë për media para mediave duke sqaruar këtë vendim partiak.

Nga selia e partisë në Mala Reçicë të Tetovës, ai në pyetjen e gazetarit sqaroi se një kandidat i tillë do të jetë konsensual dhe do t'i përfaqësojë të gjithë qytetarët.

Ai deklaroi se ideja është 8 vjeçare. I pyetur nga “Shtypi i Lirë” pse edhe pse bashkësia ndërkombëtare e kundërshtoi një propozim të tillë disa vite më parë, partia sërish kërkon zgjedhjen e kryetarit në Kuvend, Ahmeti nuk ka dhënë një përgjigje konkrete.

– Ideja është e Kongresit të BDI-së në vitin 2016, por edhe nga Kongresi i vitit 2020. Ne ndjekim të gjitha zhvillimet, jemi të përkushtuar që të kemi sa më shumë familjaritet dhe të krijojmë një atmosferë më të mirë. Zgjedhja e kryetarit të shtetit në Kuvend ka një avantazh sepse do të ketë edhe nënkryetar, pra do të ketë më shumë mbështetje dhe së fundi, kjo do të kursejë para. Për një cikël shpenzojmë miliona shuma dhe efekti do të jetë mesazh pozitiv, i cili do të ndikojë në afrimin e bashkësive etnike, tha Ahmeti.

Ai beson se presidenti i shtetit një ditë do të jetë një person i komunitetit shqiptar.

- Unë dhe BDI kemi qenë në krye që 25 vjet. Kemi veçuar vetëm fitoret, kam besuar dhe besoj sot që presidenti i vendit, nëse jo sot, nesër do të jetë shqiptar. Nëse dua të largohem nga pozita udhëheqëse, BDI nuk më lejon, dhe BDI nuk di për humbje. Jemi në komunikim me miqtë tanë që kontribuan në zhvillimin e këtij procesi, andaj hapat po bëhen një nga një, hap pas hapi po shkojmë drejt realizimit të këtij qëllimi, tha Ahmeti.

Ahmeti nuk e përjashtoi mundësinë e një marrëveshjeje të fshehtë paszgjedhore me VMRO-DPMNE-në, por, siç shtoi ai, ekzistojnë kushte për secilën parti dhe për dialog të mundshëm me ta.

- Ne nuk imponojmë se çfarë do të jetë vullneti i bashkëqytetarëve tanë, ne kemi programin dhe platformën tonë politike, jo vetëm në interes të shqiptarëve por të të gjithë qytetarëve, por linjat tona janë famëkeqe, çdo parti politike që konteston Kornizën e Ohrit. Marrëveshja, Marrëveshja e Fqinjësisë së Mirë, Marrëveshja e Prespës konteston pavarësinë e Kosovës, nuk mund të ketë dialog me ne. Do të kemi takime me politikanët, me Kovaçevskin i diskutojmë të gjitha çështjet, kemi bashkëpunim edhe me Pendarovskin, kemi bashkëpunuar, kemi komunikuar. E falënderoj për mandatin dhe i uroj shëndet, tha Ahmeti.

Ai për Taravarin tha se nuk pret të marrë përkrahje në turin e dytë sepse, siç ka theksuar ai, as nuk do të hyjë, sepse BDI luan në superligë, kurse ai luan në ligën vendore.

– E hapim derën Zijadin Sela në frontin evropian, por ai duhet të zgjidhë dilemat në partinë e tij.

- Bojkoti nuk është mjet në demokraci, nuk është mjet i rekomanduar. Unë kam biseduar me një sërë partish politike dhe ende po vazhdojmë me ato bisedime dhe për të gjitha detajet se kush duhet të hyjë në këtë front. Sela dhe partia e tij janë të ftuar t'i bashkohen në këtë front. I inkurajoj të gjitha palët. Ky moment është historik për ne dhe për vendin. Sela duhet të shpallë referendum në parti nëse do të shkojë në mënyrë autonome dhe apo do t'i bashkohet frontit evropian, ka shtuar Ahmeti.

Ahmeti, siç tha ai, nuk dëshiron të parashikojë numrin e mandateve të fituara deputete, sepse në zgjedhjet e kaluara, siç tha ai, BDI-ja gjithmonë ka marrë më shumë mandate se sa ka pritur.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës