Taravari do të mbështeste gjithashtu një qeveri të pakicës, por thotë se AA është gjithashtu e gatshme të drejtojë institucionet

Arben Taravari, President i AA/Foto: Arkivi

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, deklaroi sonte se pas pak ditësh do të dihet nëse do të bëhen apo jo pjesë e qeverisë. Ai pretendon se "kjo punë nuk është bërë"

AA, sipas kreut, mund të mbështesë një qeveri të pakicës, por është gjithashtu e gatshme të marrë përsipër disa përgjegjësi dhe të menaxhojë institucionet.

– Mendoj se brenda pak ditësh duhet të vendosim. Kam në plan që javën e ardhshme të mbledh Kryesinë Qendrore dhe ta përfundoj këtë punë, tha Taravari në emisionin “Win-Win” të Thelmës.

“Po marrim mesazhe të qarta se nuk është mirë të shkojmë në zgjedhje të parakohshme në 2023, do të mbështesim edhe një qeveri të pakicës pa marrë post ministror apo drejtor dhe të jemi “backup” i qeverisë, për të siguruar kuorumin në Kuvend. dhe Qeveria të përpiqet të bëjë 80 deputetë për ndryshime kushtetuese”, thotë Taravari.

“Ne e kemi ofruar këtë dhe po e them publikisht, por jemi të gatshëm të marrim edhe përgjegjësi të caktuara dhe mundësisht të udhëheqim disa institucione”, tha Taravari.

Presidenti i AA-së pretendon se në takimet me kryeministrin nuk është diskutuar fare për çështjet e personelit Dimitar Kovaçevski. Në takimin e fundit, në shumicën e rasteve u fol për harmonizim programor. Por ai thotë se një nga qëllimet e tyre është lufta kundër korrupsionit dhe se me udhëheqjen e institucioneve të caktuara do ta tregonin këtë.

Me kryetarin e Alternativës, Afrim Gashi, Taravari thotë se kanë komunikim relativisht të mirë dhe se janë takuar dy herë dhe se qëllimi i tyre nuk është që dikush të largohet nga Qeveria, por që AA të japë kontributin e saj qoftë nga jashtë, qoftë nga brenda.

Taravari thekson se periudha në të cilën ndodhemi si vend është “pak ndryshe nga ajo para shkurtit 2022”. Pushtimi i Rusisë në Ukrainë, sipas tij, ndryshoi shumë gjëra dhe fillimi i procesit të skriningut të vendit, së bashku me Shqipërinë, na sjell në një situatë ku nuk duhet të mendojmë vetëm për vlerësimin e partisë, por edhe për të mirën e qytetarit të thjeshtë.dhe ndaj shoqërisë.

Sipas tij, VMRO-DPMNE sillet sikur AA duhet të mbetet në opozitë.

- Me këtë duam t'i dërgojmë një mesazh VMRO-DPMNE-së. Nga njëra anë, ajo mbetet me të majtën dhe ata tashmë, më lejoni të them, për fat të keq, janë stigmatizuar se thjesht po ngecin procesin për shkak të një çështjeje të paqartë. Në anën tjetër, ata nuk mendojnë se nëse Maqedonia nuk i fillon negociatat deri në fund të vitit, do të jetë edhe më tragjike për vendin dhe për popullin, tha Taravari.

Sipas tij, me një numër prej 64 deputetësh është shumë më e vështirë të arrihet numri prej 80 deputetësh.

– Me një numër konkret 70 apo 72, plus Besën, që mendoj se do të votonte njësoj si Aleanca, pavarësisht nëse janë pozitë apo opozitë. Mendoj se është shumë më e lehtë të arrihen 80 deputetë nga 72 apo 74 sesa në këtë shtet ku është shumica aktuale, tha Taravari, sipas të cilit do të ketë ndryshime kushtetuese, do të duhen të paktën edhe tetë vota.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës