Tankoski: Kemi shanse të mëdha në Dusseldorf, jemi favorit ndaj Motor Zaporizhia

Eurofarm Pelister bëri stërvitjen në Dusseldorf/foto: instagram.com/rkeurofarmpelister

Sot nga ora 18.45 përbërja e Europharm Pelister do të luajë ndeshjen e tij të katërt këtë sezon në EHF Liga Evropiane, dhe kundërshtari është Motor Zaporozhye.

Për shkak të agresionit rus ndaj Ukrainës, Motor Zaporizhia do ta presë nënkampionen e Maqedonisë në qytetin gjerman. Dyseldorfi.

Ky është një shans për lojtarët e trajneri Lars Walter për t'u kthyer te fitoret e tyre, rivali deri më tani ka tri humbje, kurse Manastiri me rezultat një fitore dhe dy humbje.

Lajm i mirë për Walter është rikthimi i tuniziani Osama Hosni i cili do të jetë në formacion, por është e pritshme që ai të mos ketë shumë kohë për të luajtur.

– Ndeshja ndaj Motorit është shumë e rëndësishme për ne, sepse do të luftojmë me ta për të kaluar në fazën tjetër. Jemi duke u përgatitur për kundërshtarin nga Ukraina, kryesisht me hendbollistë ukrainas, por mendoj se jemi favoritë dhe kemi shanse të mëdha për të qenë të lumtur. Aty mbetën vetëm hendbollistë ukrainas, me 2-3 të huaj. Ata janë të gjatë dhe të ngadaltë dhe ne duhet t'i vrapojmë, të luajmë hendbollin tonë dhe besoj se nuk do të kemi problem.
Kemi shumë hendbollistë të lënduar, Susi tashmë është operuar dhe po rehabilitohet, Rudy Seri mendoj se është i humbur për këtë sezon. Kemi probleme me rotacionin dhe duhet të luajmë të njëjtët hendbollistë, 10 lojtarë janë të shëndetshëm edhe për kampionatin e Maqedonisë edhe për Ligën Evropiane. Është veçanërisht e ngarkuar këto njëzet ditë deri në fund të gjysmësezonit, sepse kemi dy ndeshje në javë. Duhet të mblidhemi, të mbledhim forca së bashku, të durojmë këto njëzet ditë dhe gjithçka do të jetë mirë - thotë hendbollisti i Eurofarm Pelisterit, Mario Tankoski.

EHF Europa League 2022/2023

Grupi "D"

Raundi i katërt, dyshe -

18.45 Motor Zaporizhia – Eurofarm Pelister
18.45 Skanderborg Aarhus – Bidasoa Irun
20.45 Fuchse Berlin – Aguas Santas

Tabela:

1. Fuchse Berlin 6 pikë
2. Skanderborg Aarhus 6
3. Bidasoa Irun 4
4. Eurofarm Pelister 2
5. Aguas Santas 0
6. Motor Zaporozhje 0

Video e ditës