Talibanët kryen një ekzekutim publik të një njeriu të dënuar për vrasje, vëllai i të vrarëve qëlloi pesë herë të dënuarin

Taliban / Foto EPA-EFE/STRINGER 40525

Talibanët kryen sot një ekzekutim publik të një njeriu të dënuar për vrasje në veri të Afganistanit, ekzekutimi i tretë i kryer në pesë ditët e fundit. Mijëra njerëz ndoqën ekzekutimin në një stadium sportiv në Sheberghan, kryeqyteti i provincës veriore Yavzyan, pavarësisht një stuhie bore.

Vëllai i të vrarit, sipas dëshmitarëve okularë, ka qëlluar pesë herë me pushkë të dënuarin. Siguria rreth stadiumit ishte e fortë, ka thënë një dëshmitar i cili ka dashur të mbetet anonim AP.

Ky është ekzekutimi i pestë publik që kur talebanët morën pushtetin në Afganistan në gusht 2021, kur trupat amerikane dhe të NATO-s u tërhoqën nga vendi. Talibanët, me gjithë premtimet fillestare për një sundim më të moderuar, menjëherë pas ardhjes në pushtet filluan të kryejnë dënime të rënda publike - ekzekutime, fshikullime dhe gurëzime.

Dënimet janë të ngjashme me ato nga sundimi i tyre i mëparshëm në Afganistan në fund të viteve 1990. Deklarata tha se dënimi i fundit me vdekje u krye pasi u miratua nga tre gjykatat më të larta të vendit dhe lideri suprem i talebanëve, Mullah Haibatullah Akhundzada.

Personi i ekzekutuar, i identifikuar si Nazar Mohammad nga rrethi Bilcheragh i provincës Faryab, vrau Khal Mohammad, gjithashtu nga Faryab. Të enjten në provincën juglindore të Ghaznit, talebanët organizuan ekzekutimin e dy burrave të dënuar për vrasjen.

Familjarët e viktimave qëlluan për vdekje dy burrat, gjithashtu në një stadium sportiv, teksa mijëra njerëz shikonin. Gjatë fundjavës, një burrë dhe një grua të dënuar për tradhti bashkëshortore u fshikulluan secili nga 35 herë në provincën veriore të Balkh.

Dy persona të tjerë në provincën lindore të Laghman morën nga 30 goditje me kamxhik secili për gjoja kryerjen e akteve imorale. Kombet e Bashkuara kanë kritikuar ashpër talebanët për kryerjen e ekzekutimeve publike, fshikullimeve dhe gurëzimeve dhe u kanë bërë thirrje pushtetarëve të vendit që të ndalojnë praktika të tilla.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës