Autoritetet tajvaneze kanë pikasur anije kineze në ujëra të ndaluara dhe të kufizuara

Foto në ekranin e printimit të YouTube

Qeveria e Tajvanit tha sot se anijet kineze të mbikëqyrjes dhe rojes bregdetare u vunë re në ujërat e ndaluara dhe të kufizuara pranë ishujve Kinmen, të cilët janë nën kontrollin e Tajvanit.

Ministri i Këshillit të Çështjeve të Oqeanit të Tajvanit, Kuan Bi-ling, tha se një anije mbikëqyrëse kineze hyri në ujërat e kufizuar dje dhe katër anije të rojes bregdetare kineze hynë në ujërat e kufizuar.

Kinmen ndodhet vetëm disa kilometra larg qytetit juglindor kinez të Xiamen.

"Por ata nuk qëndruan gjatë." Roja bregdetare u përgjigj në përputhje me rrethanat dhe përdori radion për t'u kërkuar anijeve kineze të largoheshin menjëherë, "tha Quan.

Ministri i Mbrojtjes i Tajvanit Chiu Kuo-cheng tha sot se roja bregdetare po monitoronte situatën dhe se Ministria e Mbrojtjes nuk kishte asgjë për të thënë "për sa kohë që nuk ka asnjë kërcënim (nga situata) për trupat tona tokësore".

Vdekja e dy peshkatarëve kinezë në një varkë ilegale pa emër më 14 shkurt në ujërat e Kinmenit ka rritur tensionet midis Tajvanit dhe Kinës.

Tajvani tha se ekuipazhi i anijes kineze u përpoq të shmangte inspektimin e rojes bregdetare dhe anija e tyre u përmbys gjatë ndjekjes që pasoi. Kina e quajti atë një incident me qëllim të keq dhe kërkoi një shpjegim. Rasti është nën hetim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës