Presidenti tajvanez dha dorëheqjen nga posti i kreut të partisë për shkak të humbjes në zgjedhjet lokale

Presidenti Tajvanez Kai Ying-wen / Foto nga EPA-EFE / RITCHIE B. TONGO

Presidentja e Tajvanit Kai Ing-wen ka njoftuar se do të largohet nga posti i kreut të partisë në pushtet pas humbjes së zgjedhjeve lokale.

Kai Ing-wen i quajti zgjedhjet komunale dhe provinciale të Tajvanit të mbajtura të shtunën një test që do të tregojë "rezistencën e Tajvanit dhe vendosmërinë e tij për të mbrojtur lirinë dhe demokracinë" mes tensioneve me Kinën.

Megjithatë, Partia e saj Demokratike Progresive (DPP) humbi katër nga gjashtë kryeqytetet në ishullin prej 23 milionë banorësh, duke përfshirë kryeqytetin, Taipei.

"Ne nuk i prisnim këto rezultate zgjedhore (...) Unë marr përgjegjësinë e plotë dhe menjëherë jap dorëheqjen nga posti i presidentit të Partisë Demokratike Progresive," u tha ajo gazetarëve.

Partia Kuomintang (KMT), e cila tradicionalisht ka mbrojtur lidhje më të ngushta me Kinën, megjithëse kundërshton me forcë pretendimet se është pro Pekinit, fitoi më shumë poste të kryebashkiakëve dhe kryetarëve të bashkive.

KMT akuzon Cai-n dhe DPP-në e saj se janë shumë konfrontuese me Pekinin.

Kai Ing-wen do të mbetet ende presidenti i kombit ishull dhe e ka mbajtur atë post që nga viti 2016.

Që kur ktheu faqen e dekadave të sundimit ushtarak në 1987, Tajvani është bërë një nga demokracitë më dinamike dhe më të avancuara të Azisë. Kjo është arsyeja e shqetësimit të Kinës fqinje, e cila e konsideron ishullin pjesë të territorit të saj dhe ka premtuar se do të marrë kontrollin mbi të, nëse është e nevojshme me forcë.

Që kur Kai Ing-wen, partia e të cilit efektivisht e konsideron Tajvanin një vend sovran, erdhi në pushtet, Pekini ka ndërprerë kanalet zyrtare të komunikimit me ishullin, ka rritur stërvitjet ushtarake dhe ka rritur presionin ekonomik dhe diplomatik.

Tensionet midis Taipeit dhe Pekinit arritën kulmin në gusht, kur Kina zhvilloi stërvitje ushtarake pranë Tajvanit për të shprehur zemërimin për një vizitë të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi.

Kuomintang njoftoi të shtunën se do të "punonte shumë për të ruajtur paqen në rajon" dhe do të përgatitej për të fituar zgjedhjet e ardhshme presidenciale dhe parlamentare në 2024.

Cai dhe DPP fituan zgjedhjet e fundit me shumicë, më pas u zotuan të ngrihen kundër Kinës dhe të mbrojnë liritë e Tajvanit.

Mandati i dytë presidencial i Cai skadon në 2024 dhe ajo nuk ka më të drejtë të kandidojë për postin.

Video e ditës