Kriza e Tajvanit ka vazhduar konfliktin mes Kinës dhe Amerikës

Takimi virtual SHBA-Kinë
Takimi virtual SHBA-Kinë / Foto EPA-EFE / SARAH SILBIGER / POOL

Kriza mbi Tajvanin e ka zgjatur luftën tarifore kino-amerikane pasi Shtëpia e Bardhë mendon se tani ndoshta nuk është koha e duhur për të hequr tarifat e vendosura ndaj mallrave kineze nga administrata e mëparshme në Uashington.

President Joseph Biden prej muajsh ajo kishte konsideruar heqjen ose të paktën lehtësimin e tarifave për importet nga Kina për të ulur inflacionin, por një vendim i tillë u ndërlikua nga ngjarjet në Tajvan. Siç raporton Reuters, gjërat mbeten ashtu siç janë, por Biden nuk përjashton asnjë mundësi, nga heqja e tarifave deri te vendosja e tarifave të reja. Administrata Biden po lufton për të ndryshuar tarifat në mënyrë që ata të mos e bëjnë th akuzoi republikanët për shpërblimin e Pekinit pasi ushtria kineze kreu stërvitje ushtarake pranë Tajvanit për gati një javë.

Qeveria në Pekin tha dje se ushtria kishte përfunduar manovrat, por se do të vazhdojë të patrullojë ngushticën e Tajvanit që ndan Kinën nga territori i diskutueshëm. President Xi Jinping urdhëroi stërvitje ushtarake në përgjigje të vizitës së javës së kaluar në Taipei nga një zyrtar i lartë amerikan Nancy Pelosi. Pavarësisht paralajmërimeve të Сdhe jo të “luajë me zjarrin”, kryetarviçin i Dhomës së Përfaqësuesve vizitoi Lindjen e Largët, gjë që përkeqësoi marrëdhëniet kino-amerikane. Manovrat, të cilat përfshinin një sulm të simuluar në territorin e diskutueshëm, ndezën një krizë të re në rajon, të cilën Nancy Pelosi iu drejtua të mërkurën. Sipas saj, Shtetet e Bashkuara nuk duhet të lejojnë rritjen e presionit kinez mbi Taipei, i mishëruar në stërvitjet ushtarake, të bëhet një dukuri e zakonshme.

Krahu Perëndimor merr duke marrë parasysh interesat e ndryshme kur vendoset për ndryshimin e politikës tregtare drejt ekonomisë së dytë më të madhe në botë. Një pjesë e ekipit të Bidenit beson se presidenti nuk duhet të heqë sanksionet për të mos u dukur i dobët në marrëdhëniet me Pekinin. Më shumë arsye për status quo-në janë sindikatat, anëtarët e të cilave, kryesisht votues demokratë, besojnë se tarifat e larta mbrojnë vendet e punës në Amerikë.

Në anën e kundërt përsëri nga kjo konsideratë janë kompani amerikane që importojnë pjesë nga Kina dhe ankohen se prodhimet e tyre janë shtrenjtuar për shkak të detyrimit për mallrat nga ky vend. Pro heqjes së tarifave janë edhe disa zyrtarë, të cilët besojnë se ulja e produkteve kineze do të ngadalësonte rritjen e çmimeve në Amerikë. Në pyetjen që i shqetëson më shumë, numri më i madh i amerikanëve në sondazhet para zgjedhjeve të nëntorit për Kapitol përgjigjen se është inflacioni.

Në të njëjtën kohë ndhe Pennsylvania Avenue po shqyrtojnë eliminimin e tarifave për produktet që kompanitë amerikane mund t'i marrin vetëm nga Kina. Administrata e mëparshme bëri përjashtime edhe për komponentët industrialë dhe kimikatet, por afati për përjashtimin e tyre kaloi vitin e kaluar.

Përndryshe co 2018, administrimi i Donald Trump vendosi tarifa deri në 25 për qind për mallrat kineze me vlerë 360 miliardë dollarë. Ndërsa Pekini u hakmor menjëherë në natyrë, filloi lufta tarifore kino-amerikane. Trump e arsyetoi vendimin duke pretenduar se qeveria e Сdhe zhvlerëson artificialisht juanin, vjedh pronën intelektuale të сlugina e ikonave ne SHBA.

Në zyrën e Bidenit keto dite ata hezitojnë dha për të hequr disa produkte kineze nga lista e zezë sepse pala tjetër nuk e respektoi marrëveshjen për të blerë më shumë produkte amerikane. Administrata Trump pyeti ai përsëri nga Kina për të importuar më shumë mallra amerikane në këmbim të një “armëpushimi” në luftën tarifore. Edhe pse Pekini pranoi këtë kusht, ai kurrë nuk e zbatoi atë.

Video e ditës