Tajvan: Kina kryen prova veshjeje për pushtim

FOTO: Marina e Tajvanit | EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Kreu i diplomacisë së Taipeit theksoi se operacioni kinez u përgatit me kujdes dhe për një kohë të gjatë dhe jo me nxitim, si reagim ndaj vizitës së kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA.

Stërvitjet ushtarake të Kinës në gjashtë zona rreth Tajvanit ishin një provë fustanesh për një operacion pushtimi ushtarak në ishull dhe vizita e Nancy Pelosi në Taipei shërbeu vetëm si rast, tha kreu i diplomacisë së Tajvanit, Joseph Wu.

Nga e enjtja deri të dielën, Kina kreu stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake në histori, duke synuar Tajvanin, duke përdorur municion të vërtetë dhe duke gjuajtur raketa balistike. Gjatë stërvitjeve, avionët dhe anijet kineze shkelën më shumë se njëqind herë vijën e demarkacionit dhe praktikisht bllokuan të gjitha portet detare dhe ajrore të Tajvanit për katër ditë. Sapo përfundoi stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë, Kina nisi të reja, me përmasa më të vogla, ka reaguar edhe Tajvani, i cili këto ditë kryen stërvitje të rregullta mbrojtëse kundër një zbarkimi të mundshëm kinez.

– Kina përdori stërvitje ushtarake për të fituar përvojë për një pushtim të vërtetë të Tajvanit. Ajo po kryen stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë, të shoqëruara me lëshime raketash, sulme kibernetike, përhapje të dezinformatave dhe shtypje ekonomike, si një përpjekje për të thyer moralin publik në Tajvan - tha ministri Wu.

Kreu i diplomacisë së Taipeit theksoi se operacioni u përgatit me kujdes dhe për një kohë të gjatë dhe jo me nxitim, si reagim ndaj vizitës së kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së.

- Skifteritë në krye të Partisë Komuniste Kineze janë ndoshta të lumtur për vizitën e Pelosit në Taipei. Zonja Pelosi hapi një dritare për ta dhe ata e shfrytëzuan atë - vlerësoi Stephen Macdonald nga BBC.

Ministri Wu argumentoi se taktikat e Kinës, duke përfshirë lëshimet e raketave balistike, janë për të dekurajuar vendet e tjera që të ndërhyjnë në planet e Pekinit për të pushtuar Tajvanin.

“Qëllimi i vërtetë i Kinës është të prishë situatën e status quo-së si në ngushticën e Tajvanit ashtu edhe në të gjithë rajonin”, tha Wu.

Ai shton se me kapjen eventuale të ishullit, Kina do të siguronte kontrollin e rrugës detare më të përdorur në botë, nga Deti i Verdhë në Veri në Detin e Kinës Jugore në Jug.

– Kina ka ndërmarrë veprime të synuara në të gjithë vijën e respektuar prej kohësh të ndarjes dhe tani ka të ngjarë të kërkojë të shkelë rregullisht marrëveshjen në parim. Por ambiciet e Pekinit nuk do të mbarojnë këtu – tha ministri Wu, duke iu referuar marrëveshjeve të bashkëpunimit që Pekini lidh me ishujt e Paqësorit, si dhe me vendet e Azisë Juglindore, Afrikës dhe Amerikës Latine.

Pekini e konsideron Tajvanin një pjesë integrale të Kinës dhe ka njoftuar se do ta riintegrojë atë me mjete paqësore ose me forcë nëse është e nevojshme, në kontrast me mbështetjen e Uashingtonit për autoritetet e Taipeit për të mbrojtur pavarësinë.

Wu paralajmëroi se Tajvani po monitoron nga afër stërvitjet e Kinës dhe po mbrohet nga sulmet e vazhdueshme kibernetike, të cilat ai vuri në dukje se po vijnë "nga Kina dhe nga Rusia".

- Ata as nuk do të na pushtojnë dhe as nuk do të na mposhtin. Askush nuk mund të na heqë vlerat e lirisë dhe demokracisë - tha Wu.

Edhe para vizitës së Pelosit në Taipei, në Tajvan u zhvilluan stërvitje të mbrojtjes civile, duke testuar sistemet e alarmit. Stërvitjet e rregullta ushtarake, si çdo vit në këtë kohë, përfshijnë një zmbrapsje uljeje, duke përdorur municion të vërtetë.

Komanda e krahut lindor të Kinës, ndërkohë, njoftoi se stërvitjet e reja fokusohen në operacionet anti-nëndetëse dhe sulmet ndaj anijeve. Nuk u dhanë paralajmërime për shmangien e hapësirës ajrore.

Video e ditës