Tajlandë: 50.000 litra naftë janë derdhur nga një tubacion nënujor

Tajlandë
Fatkeqësi ekologjike në Tajlandë / Foto: EPA-EFE / ROYAL THAI NAVY

Në plazh në lindje të Tajlandë është shpallur zonë e katastrofë mjedisore, pasi vaji u derdh nga një tub nënujor dhe rëra u bë e zezë.

Rreth 50.000 litra naftë u derdhën në oqean.

Një pjesë e naftës mbërriti dje në bregdet, duke u zgjeruar në 47 kilometra katrorë.

Anëtarët e Marinës Thai po bisedojnë me kompaninë që zotëron tubacionin për të riparuar dëmet.

Video e ditës