• sanksionet

Sanksionet amerikane po pengojnë ndërtimin e centralit bërthamor në Turqi që po ndërtojnë rusët

Санкциите кои произлегуваат од сеопфатната инвазија на Владимир Путин на Украина, ја попречуваат изградбата на нуклеарна централа финансирана од Москва во членката на НАТО, Турција, изјави шефот на руската агенција за атомска енергија. Генералниот директор на „Росатом“, Алексеј Лихачев, на државната телевизија коментираше за заедничкиот руско-турски инвестициски проект, нуклеарната централа Акују во турската провинција Мерсин, …

Sanksionet amerikane po pengojnë ndërtimin e centralit bërthamor në Turqi që po ndërtojnë rusët Lexo më shumë »