Tre aporiat e numrit një

Miroslav rënkoi
Miroslav Grçev. / Foto: Arkivi privat

Aporia e parë ka origjinë biblike dhe ndodhet në Dhiatën e Vjetër të Shkrimeve të Shenjta, në kapitullin e pestë të Librit të Parë të Moisiut, e dyta vjen nga romani i famshëm i shkrimtarit të madh francez Alexandre Dumas, të cilin autori për fat të keq dhe krejtësisht e pakuptueshme e quajtur "Tre musketierët", dhe aporia e tretë daton në Luftën e Dytë Botërore dhe pas rrjedhës së çuditshme dhe të panjohur të çështjes është përsëri e lidhur me Francën.

Edhe pse prej kohësh e kam braktisur matematikën si një disiplinë në të cilën shkëlqesha si i ri, në të cilën madje ndihesha më intime dhe më e sigurt se në shumë fusha të tjera të jetës, disa aporie matematikore komplekse dhe të përjetshme mbetën në syrin tim si grimca në sytë e mi. syri, të jetosh me ta nuk do të thotë të mos mësohesh me ta. Dhe këtu, teksa vendosa të ndaj këto probleme të vështira numerike, tashmë ndjej lehtësim nga barra e gjatë disa dekadash që tashmë ka ngulitur plagë të thella mbi supet e trurit tim. Natyrisht, mbetet problemi se si t'i paraqesim labirintet ezoterike në një mënyrë të kuptueshme për njerëzit pa arsim të lartë matematikor dhe talente e njohuri të veçanta, duke u përshtatur edhe me formatin e këtij shkrimi tim. Pra, e kam kaluar jetën time të rënduar nga tre probleme matematikore të pazgjidhshme, të cilat do t'ju shkarkoj sot.

Aporia e parë ka origjinë biblike dhe ndodhet në rrënjët e Dhiatës së Vjetër të Shkrimeve të Shenjta, në kapitullin e pestë të Librit të Parë të Moisiut, ku është Gjenealogjia e Patriarkëve nga Adami deri në Noe. Elem, kur gjenealogjia arrin në Methuselah (i njohur edhe me emrin Methuselah), Shkrimet flasin për jetën e tij të gjatë proverbiale: "Dhe Metuselahu jetoi njëqind e tetëdhjetë e tetë vjet dhe i lindi Lameka; Mbas lindjes së Lamekës, Metuselahu jetoi shtatëqind e tetëdhjetë e dy vjet të tjerë dhe i lindën bij e bija. Metuselahu jetoi gjithsej nëntëqind e gjashtëdhjetë e nëntë vjet; pastaj ai vdiq”.

Natyrisht, në 99 leximet e para të Shkrimeve të Shenjta, nuk vura re asgjë të palogjikshme apo problematike, por aporia matematikore, e cila ishte therëse depërtuese, kruarje e vazhdueshme dhe e mërzitshme, gjeti rrugën e saj në sipërfaqen e ndërgjegjes sime dhe nuk më ka dhënë. me paqe qe atehere. Mos u shqetësoni, të dashur lexues, për ta zgjidhur problemin, por më takon mua të shkarkoj çantat e mia: nëse në kohën kur lindi Lamecha, ai kishte dëbuar 188 vjet, dhe më pas Metuselahu jetoi edhe 782 të tjera, atëherë me çfarë Matematika hyjnore të gjitha ditët e jetës së Metuselahut u numëruan 969 vjet – siç thonë shkrimet e shenjta – dhe jo 970 aq sa mund të mbledhim ne të vdekshmit? Ku u zhduk Matusalov për një vit të tërë të jetës së tij? Unë e kuptoj që niveli i kompleksitetit matematikor të problemit tejkalon rastin dhe formën e kësaj hyrjeje, por barra ime tashmë është e ndarë me miliona maqedonas që nga sot do ta bartin këtë enigmë me vete në kohën e ardhshme, si të zgjedhurit. mes nesh qetësisht dhe me durim e kanë veshur këtu për 2000 vjet e deri më sot.

Problemi i dytë i pazgjidhshëm i matematikës themelore nuk është aq i lashtë sa Dhiata e Vjetër, por 179 vitet e ekzistencës së tij të trazuar shqetësoi gjumin e qetë të miliarda njerëzve përpara se të zotëronte veten time të re dhe të ndjeshme. Për të mos u zgjatur (edhe pse gishtat më dridhen dhe djersiten teksa shtyp me ankth në tastierë), aporia vjen nga romani me famë botërore i shkrimtarit dhe romanticistit të madh francez Alexandre Dumas; një roman që autori në mënyrë të pakënaqur dhe krejtësisht të pakuptueshëm e quajti "Tre musketierët".

E di, po pyesni veten se çfarë mund të jetë një problem i vështirë matematikor në një tregim të njohur që lexohet me lehtësi dhe interes edhe në tekstet shkollore. Por tendosni përqendrimin tuaj dhe përpiquni t'i përgjigjeni problemit matematikor të mëposhtëm: çfarë lloj personi e shtyu Dimën ta quante romanin e tij më të famshëm "Tre musketierët", kur të gjithë ata që e kanë lexuar romanin, si dhe një masë e pashtershme e atyre që nuk e kanë lexuar. , a e dinë ata se romani tregon aventurat e katër musketierëve?! Kush nuk i mban mend emrat e tyre: ata ishin D'Artagnan, Athos, Porthos dhe Aramis, dhe më besoni se edhe pas numërimeve të panumërta të kujdesshme, musketierët e patrembur dhe të gëzuar japin të njëjtin rezultat përsëri dhe përsëri - 4. Si u zhduk një objektiv ikonë dhe musketier i paimitueshëm i titullit të romanit? Aporia nuk është zgjidhur deri më sot, dhe fakti që e njëjta njësi u zhduk në mënyrë misterioze nga jeta e Metuselahut nuk e bën më të lehtë problemin për komunitetin e emocionuar të matematikanëve botërorë.

Aporia e tretë është më e reja nga të treja dhe daton në Luftën e Dytë Botërore dhe pas rrjedhës së çuditshme dhe të panjohur të çështjes, si dhe misterit tragjik të musketierit të zhdukur, ajo është sërish e lidhur me Francën. Ekspozimi i problemit të tretë matematikor të pazgjidhshëm për njësinë iluzive duhet të fillojë me disa fakte bazë për luftërat më të mëdha nga të gjitha. Epo, lufta filloi me pushtimin gjerman të Polonisë më 1 shtator 1939 dhe zyrtarisht dy ditë më vonë, kur Franca dhe Britania e Madhe i shpallën luftë Gjermanisë. Më pas, deri më 22 qershor 1941, kur lufta mori dimensionet e saj kontinentale me pushtimin gjerman të Bashkimit Sovjetik, Gjermania e kishte bashkuar plotësisht Evropën nën kontrollin ose çizmin e saj, dhe kjo: çfarë me përfshirjen e vendeve në Paktin e Trefishtë, çfarë me pushtimin e tyre, dhe disa me status neutral që u pagua nga mbështetja e plotë industriale, tregtare dhe logjistike e përpjekjeve luftarake të Gjermanisë hitleriane.

Dhe kështu, pas pushtimit gjerman të Bashkimit Sovjetik, dy vende aleate - Britania e Madhe dhe Bashkimi Sovjetik - luftuan kundër koalicionit fashist në kontinentin evropian. Dhe, në dhjetor 1941, me shpalljen e luftës gjermane ndaj Shteteve të Bashkuara dhe sulmin japonez në Pearl Harbor, lufta zyrtarisht u shndërrua në një luftë botërore, e cila para së gjithash përfshiu Shtetet e Bashkuara të Amerikës në konflikt. Dhe këtu, gjatë betejave më të mëdha (në Frontin Lindor) që bota ka parë ndonjëherë, filloi të farkëtohet aporia jonë e tretë në të cilën numri 1 ndryshon në mënyrë misterioze vendin e tij dhe në një mënyrë të çuditshme sikur në rezonancë me Musketeer një mister. .

Por le të mos nxitojmë, jo para se të hedhim pak dritë mbi rolin e Francës në luftë. Nëntë muaj pas shpalljes së luftës, më 10 maj 1940, Gjermania filloi një fushatë ushtarake kundër vendeve të Evropës Perëndimore të Belgjikës, Holandës, Danimarkës, Norvegjisë dhe Francës, e cila përfundoi në kapitullimin e të gjithëve pa luftë ose pas disa ditësh. ose javë të rezistencës. Megjithatë, Franca nënshkroi kapitullimin më 22 qershor 1940 dhe që atëherë deri në çlirimin e saj nga forcat pushtuese amerikano-britanike në shtator 1944, Franca u nda në dy pjesë, Atlantiku nën pushtimin e drejtpërdrejtë gjerman dhe Mesdheu si një fashist vasal. shteti francez.

Dhe, për ta bërë një histori të gjatë, nga vera e vitit 35 deri në fund të verës së vitit XNUMX, praktikisht e gjithë Lufta e Dytë Botërore, Franca – me gjithë kapacitetin e saj të madh industrial, ushtarak dhe prodhues – ishte në anën e fashistit. aleanca që mbushi velat e ushtrisë milionshe të Hitlerit në masakrën e paprecedentë të njerëzve që ndodhi në territorin e Bashkimit Sovjetik. Jo pak detaj është fakti që në fushatën e Hitlerit në lindje të quajtur "Operacioni Barbarossa", (përndryshe pushtimi më i madh tokësor në histori), i parkut total të makinerive që bëri të mundur sulmin e gjithanshëm, kamionë francezë, ushtarakë dhe. Mjetet luftarake dhe transportuesit e blinduar të personelit zinin rreth XNUMX përqind të të gjitha automjeteve ushtarake të ushtrisë gjermane. etj.

Ju e kuptoni aporinë, apo jo? E gjithë lufta në kontinentin evropian kundër ushtrisë së Hitlerit u drejtua nga tre vende aleate - BRSS, BB dhe SHBA. Por kur lufta mbaroi dhe Gjermania kapitulloi pa kushte, në një mënyrë misterioze dhe deri më sot krejtësisht të pashpjegueshme, 4 vende dolën fitimtare, tre të listuara dhe Franca, e cila nga një krijim fashist vasal që mori pjesë në Luftën e Dytë Botërore në krah. e fuqive të Boshtit befas – në mënyrën e kërcimeve kuantike të pakuptueshme – e gjeti veten si vendi i katërt fitues.

Ah, ai entitet i rremë, iluziv dhe i paqëndrueshëm kuantik, që është në mes të të gjitha aporive të mia! Por rrëfimi problematik nuk përfundon në vitin e largët fitimtar 1945, por përsëri trondit vetë themelet e matematikës edhe në ditët tona: këtë vit në muajin maj, kur bota perëndimore në Normandi festoi fitoren në Luftën e Dytë Botërore, vetëm 3 shtete dolën sërish fitimtare: këtë herë Federata Ruse u zhduk në mënyrë misterioze?! Pra, si mund të guxonte një njeri me një intuitë të ndjeshme matematikore, në rrethana kaq të lëngshme numerike, të vendoste kokën mbi një jastëk?

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës