Programi Botëror i Ushqimit po ndalon furnizimet në veri të Gazës

Ndërtesat e shkatërruara të larta në Gaza - Photo Profimedia

Programi Botëror i Ushqimit ka pezulluar furnizimet në Gazën veriore, duke thënë se autokolonat e ndihmave kanë pësuar "kaos dhe dhunë totale për shkak të prishjes së rendit civil".

Agjencia thotë se vendimi nuk u mor lehtë dhe se ekuipazhet u përballën me turma, të shtëna me armë dhe plaçkitje.

Ata shtojnë se këto raporte të fundit janë dëshmi e "një rrëshqitjeje të mprehtë drejt urisë dhe sëmundjeve".

Ushtria izraelite urdhëroi 1,1 milionë civilë palestinezë që të evakuojnë të gjitha zonat në veri të vendit dhe të kërkojnë strehim në jug në fillimin e ofensivës së saj tokësore në tetor.

Zona e evakuimit përfshinte qytetin e Gazës – i cili para luftës ishte zona më e dendur e populluar në territor.

Shumica e banorëve ndoqën urdhrat izraelitë, por disa qindra mijëra zgjodhën të qëndronin ose nuk ishin në gjendje të iknin pasi trupat izraelite rrethuan rajonin dhe më pas morën kryesisht kontrollin e bastioneve të Hamasit atje.

Muajin e kaluar, agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë, UNRWA, tha se të paktën 300.000 njerëz të larguar në Gazën veriore vareshin nga ndihma e saj për mbijetesën e tyre.

 

Dërgesat e ndihmave në veri ishin të rralla dhe vareshin nga lejet e sigurisë nga ushtria izraelite.

Këtë fundjavë, Programi Botëror i Ushqimit shprehu shpresën se do të fillonte një dërgesë njëjavore, duke dërguar 10 kamionë çdo ditë për të ndihmuar në "frenimin e valës së urisë dhe dëshpërimit".

Por të dielën, ndërsa autokolona iu afrua një postblloku në rrugën e saj drejt veriut, ajo ishte "e rrethuar nga turma njerëzish të uritur" dhe më pas u përball me të shtëna me armë zjarri, "tension të lartë dhe zemërim shpërthyes" ndërsa hyri në qytetin e Gazës.

Përveç kësaj, disa kamionë që udhëtonin midis qytetit jugor të Khan Younis dhe qytetit qendror të Deir al-Balakh u grabitën dhe shoferi u rrah.

Gazanët mbijetojnë me ushqim për kafshët dhe oriz ndërsa furnizimet pakësohen.

VIDEO | Andonovic: Ushtria izraelite po lëviz drejt kufirit me Egjiptin, është shpallur data e sulmit në Rafah

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës