Superliga: Pelisteri ndërpreu serinë e fitoreve të Gostivarit

pelister gostivar
Fitore e rëndësishme për Pelisterin e Manastirit në kampionatin e Maqedonisë në basketboll / Foto: KFSM

Basketbollistët e Pelister luajti më mirë në gjashtë minutat e fundit për të fituar një ndeshje të vështirë jashtë fushe Gostivari (89:84) në raundin e tetë në Superligës së Maqedonisë.

Manastirët fituan pikët shumë të rëndësishme për ta në betejën për pozitën e parë startuese, për Gostivarin erdhi fundi i serisë së fitoreve (tri radhazi) që i solli në vendin e tretë të lartë të cilin e ndajnë. Euro Nikel 2005.

Për Pelisterin dominoi Malesheviq me 20 pikë, shtatë kërcime dhe tetë asistime, i ndjekur nga Mlladenoviç i cili shënoi 16 pikë (shtatë asistime) dhe 15 kosha ishin vepër e Cezarit. Në Gostivar, Silagji dhe Janeski shënuan nga 17 pikë.

Euro Nikel 2005 në një fund të pasigurt triumfoi TFT me 75:73. Ai ishte golashënuesi i parë për kavadarët Samarxhiski me 15 pikë, kurse në skuadrën e mundur Kostoskit nuk i mjaftuan 25 pikë (gjashtë asistime).

SUPER LIGA - REZULTATET RAUNDI 8

TFT - Euro Nikel 2005 73:75

Gostivar - Pelister 84:89

MZT Shkup Aerodrom - Phoenix 2010 92:68

TABELA: MZT Shkup Aerodrom 26-4, Pelister 25-5, Gostivar 17-13, Euro Nickel 2005 17-13, TFT 16-14, Phoenix 2010 14-16.

Video e ditës