Superliga: Cuvara golashënuesi i parë, Vardari 1961 nuk lejoi surprizë ndaj Kumanovës

Jan Cuvara ishte më efektivi në triumfin e ri të RK Vardarit 1961/foto: facebook.com/rkvardar

Ekipi i Vardari 1961 shënoi një tjetër triumf në Superligës së Hendbollit të Maqedonisë pasi triumfoi në vizitën në Kumanovë me një rezultat bindës 18-31.

Nikoqirët befasuan me lojën e barabartë në pjesën e parë të ndeshjes, ku në 10 minutat e para të ndeshjes u luajt gol për gol nga të dyja palët.

Më pas në skenë ka hyrë përvoja më e madhe e lojtarëve të trajnerit Vlado Nedanovski dhe ka shënuar një sërë golash. Në pushim “kuqezinjtë” e Shkupit u larguan me avantazh 11:15.

Në tre minutat e para të pjesës së dytë, Kumanova arriti t'i afrohej "minus dy" negative, por më pas pasoi një seri tjetër golash nga Vardarci, 0:6 (13:21) dhe këtu tashmë po shpallej fituesi.

Jan Çuvara ishte më efektivi për fituesin me nëntë gola, ndërsa në anën e kundërt shënuan nga gjashtë gola Mrvovic и Postolovski. Vardari 1961 kryeson tabelën në grupin “A” me 18 pikë maksimale, ndërsa Kumanova është e parafundit me tre pikë.