Tani për tani, Sunak nuk ka plane të dërgojë trupa britanike në Ukrainë

Rishi Sunak / Foto EPA-EFE/Chris J. Ratcliffe / POOL

Nuk ka plane të menjëhershme për të vendosur instruktorë ushtarakë në Ukrainë, ka thënë kryeministri britanik Rishi Sunak, duke u tërhequr nga komentet e ministrit të tij të mbrojtjes që sugjeroi se trupat mund të kryejnë trajnime në vend. Reuters.

Deri më sot, Britania dhe aleatët e saj kanë shmangur një prani formale ushtarake në Ukrainë për të zvogëluar rrezikun e konfliktit të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Ministri britanik i Mbrojtjes, Grant Shapps, i cili u emërua në këtë post muajin e kaluar, tha në një intervistë për gazetën Telegrafi se ai dëshiron të vendosë instruktorë ushtarakë në Ukrainë, përveç trajnimit të forcave të armatosura ukrainase në Britaninë e Madhe ose në vende të tjera perëndimore.

Grant Shapps / Foto EPA-EFE/NEIL HALL

Disa orë pas publikimit të intervistës, Sunak tha se nuk kishte plane të menjëhershme për të dërguar trupa britanike në Ukrainë.

“Ajo që tha ministri i mbrojtjes është se mund të jetë e mundur një ditë në të ardhmen të bëhet një pjesë e atij trajnimi në Ukrainë. Por është diçka afatgjatë, jo këtu dhe tani. "Nuk ka ushtarë britanikë që do të dërgohen për të luftuar në konfliktin aktual," u tha Sunak gazetarëve.

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha mbrëmë se çdo trupë britanike që trajnon ushtarë ukrainas në Ukrainë do të ishte objektiva legjitime për forcat ruse.

Britania ka ofruar kurse trajnimi ushtarak pesë-javor për rreth 20.000 ukrainas gjatë vitit të kaluar dhe synon të trajnojë një numër të ngjashëm në të ardhmen.

Foto EPA, Adam Vaughn

Në një intervistë me Sunday Telegraph, Shapps tha se kishte hapësirë ​​për të ofruar trajnime ushtarake në Ukrainë pas diskutimeve të premten me shefat ushtarakë britanikë.

"Sot po flisja për konvergjencën eventuale të stërvitjes dhe në fakt edhe në Ukrainë," tha ai. "Veçanërisht në pjesën perëndimore të vendit, mendoj se tani ka një mundësi për të sjellë më shumë gjëra 'në vend'.

Shapps shtoi se ai shpresonte se kompanitë britanike të mbrojtjes si BAE Systems do të vazhdonin me planet për të ngritur fabrika armësh në Ukrainë.

Në fjalimin e tij në konferencë, Shapps nuk iu drejtua komenteve të tij të mëparshme, por tha se lufta në Ukrainë po konsumonte armë dhe njerëz "me një shkallë të tmerrshme", por "ne duhet të qëndrojmë të palëkundur" në mbështetjen e vendit në luftën e tij kundër Rusisë.

Shapps tha gjithashtu se qindra paqeruajtës britanikë do të dërgohen në Kosovë në ditët në vijim pas dhunës më të keqe në veri të vendit në vite.

Avionët luftarakë britanikë u dërguan gjithashtu në Poloni këtë fundjavë, tha Shapps, për të ndihmuar në mbrojtjen e krahut lindor të NATO-s me kërkesë të qeverisë polake përpara zgjedhjeve kombëtare të vendit këtë muaj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës