Sunak: Ende nuk mund të themi nëse Rusia është përgjegjëse për shkatërrimin e digës Kakhovka

Rishi Sunak/ Foto: Liam McBurney / PA Images / Profimedia

Kryeministri Britanik Rishi Sunak tha sot se Londra ende nuk mund të thotë nëse Rusia është përgjegjëse për shkatërrimin e digës Kakhovka në Ukrainën jugore.

“Ende nuk mund ta them përfundimisht këtë. Shërbimet tona të inteligjencës dhe ushtarake po punojnë për rastin”, tha Sunak, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari.

- Por nëse është e vërtetë, nëse rezulton e qëllimshme, do të jetë një ulje e re. Është një akt i tmerrshëm barbarie nga ana e Rusisë, shtoi ai.

Ndryshe, në rrjetet sociale po publikohen video nga shpërthimi i digës Kakhovka, që sipas ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, Igor Klimenko, ka sjellë përmbytjen e 29 qyteteve dhe fshatrave përgjatë lumit Dnieper.

VIDEO: Mbi 300 kafshë ngordhën në një kopsht zoologjik të përmbytur pas shpërthimit të digës Kakhovka

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës