Sunak viziton Kievin dhe premton 50 milion £ ndihmë ushtarake për Ukrainën

Foto: Profimedia

Kryeministri i ri britanik Rishi Sunak vizitoi për herë të parë Kievin, duke u zotuar të vazhdojë mbështetjen e vendosur për Ukrainën që ishte në fokus të paraardhësve të tij, ndërsa njoftoi gjithashtu një paketë të re ndihme për mbrojtjen ajrore kundër dronëve rusë. “Britania e di se çfarë do të thotë të luftosh për liri”, shkroi Sunak në Twitter. “Ne jemi me ju gjatë gjithë kohës”, shtoi ai.

Sunak tha gjithashtu se Britania do të sigurojë një paketë të re ndihme ushtarake prej 50 milionë funte, e cila përfshin armë dhe teknologji anti-ajrore, si radarët për të luftuar sulmet me dron. Londra tha gjithashtu se do të rritë trajnimin për ushtarët ukrainas.

“Ndërsa forcat e armatosura ukrainase arrijnë të shtypin forcat ruse në terren, civilët bombardohen brutalisht nga ajri”, tha Sunak në një deklaratë.

"Sot ne po ofrojmë mbrojtje të reja ajrore, duke përfshirë armë kundërajrore, radarë dhe pajisje anti-drone, dhe po rrisim mbështetjen humanitare për dimrin e ftohtë dhe të vështirë që na pret," shtoi ai.

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski publikoi një video të takimit mes të dyve në Kiev dhe përshëndeti mbështetjen e vazhdueshme nga Londra. “Me miq si ju në krah, ne kemi besim në fitoren tonë”. Të dy vendet e dinë se çfarë do të thotë të luftosh për liri”, shkroi Zelensky në Twitter.

Sunak, një ish-ministër financash, mori detyrën muajin e kaluar pas kryeministres jetëshkurtër të Liz Truss. Për të dhe paraardhësin e saj Boris Johnson, mbështetja publike për Ukrainën ishte një pjesë e rëndësishme e politikës.

Video e ditës