Gjykata i ka sekuestruar pasaportën Ijet Memetit

Pas propozimit të Prokurorisë Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit, gjyqtari i procedurës paraprake nga Gjykata Themelore Penale e Shkupit sot ka caktuar masën e sigurimit për Idjet Memetin, i dyshuari i dytë në hetim lidhur me marrjen e shpërblimit për kundërligjshmëri. ndikim në të cilin është i përfshirë edhe gjyqtari suprem, Nake.

Të dyshuarit, sipas vendimit të Gjykatës Penale, ka për obligim që herë pas here të paraqitet në gjykatë, i janë konfiskuar dokumentet e udhëtimit dhe të tjera për dalje nga kufiri shtetëror dhe ka ndalim për dhënien e një të reje.

Në një prononcim për media, i dyshuari Memeti ka thënë sot para Kriviçenit se është në interes të të gjithëve që procedura të përfundojë sa më shpejt.

- Është në interesin tim dhe interesin e publikut që autoritetet të përfundojnë punën e tyre sa më shpejt. Kjo sigurisht që më prek mua si qenie njerëzore, megjithatë nuk është mirë të flas para mediave për një çështje që po zhvillohet në gjykatë. Ju siguroj se do të përfundojë shumë shpejt dhe do të dalë se nuk kam bërë asgjë kundërligjore, tha Memeti.

Për raportet me gjyqtarin suprem Georgiev, ai tha se i njeh të gjithë gjyqtarët dhe prokurorët dhe është mik me ta, por se nuk ka biseduar për lëndët.

Më herët, Gjykata Themelore Penale i ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh gjyqtarit suprem Nakë Georgiev, për shkak të ekzistimit të dyshimeve se mund të pengojë procedurën penale duke ndikuar te dëshmitarët dhe rrethanat që tregojnë se do ta kryejë apo përsërisë veprën penale.

Dy të dyshuarit janë pjesë e hetimit të hapur nga OJOGOCC dhe dyshohet se kanë marrë “shpërblim për ndikim të paligjshëm”.

Hetimi është hapur pas veprimit të Ministrisë së Punëve të Brendshme, i cili vjen pas kallëzimit të mëparshëm të djalit të një të pandehuri në një rast që po zhvillohet në Prokurorinë Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit.

 

Ijet Memeti nuk e ka njohur Boro Stojçevin – pretendon se nuk ka bërë asgjë kundërligjore

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës