Gjykata ia ktheu Severinës djalin e saj: “Nuk do të ndalem me kaq, do të kërkoj kujdestarinë e plotë”

Foto: Instagram/Severina

Këngëtarja kroate Severina Vuckovic dhe ish-partneri i saj Milan Popoviç ata ndajnë sërish kujdestarinë e djalit të tyre Aleksandri, konfirmoi ekipi i këngëtares për "Index" kroat.

Pasi Gjykata e Lartë rrëzoi vendimin e Gjykatës së Qarkut në Split një muaj më parë dhe ia ktheu kujdestarinë e plotë babait të djalit, ka pasur një pikë kthese në çështjen Vuçkoviq-Popovic.

Gjykata e Qarkut në Split tani ka ripërsëritur vendimin e mëparshëm përfundimtar, sipas të cilit babai dhe nëna janë të detyruar të "ushtrojnë kujdesin prindëror në mënyrë kontraktuale, të përbashkët dhe të barabartë".

“Gjykata e konfirmoi vendimin e saj të mëparshëm, pra mori të njëjtin vendim si herën e parë. Gjykata e Lartë kur anuloi vendimin e Gjykatës së Qarkut, e ktheu atë për vendimmarrje në Gjykatën e Qarkut, ku u vendos sërish që fëmija të jetonte me secilin nga prindërit për 14 ditë.

Siç tha edhe herën e parë Severina, sigurisht që ky vendim është më i mirë se i pari, por gjithsesi besojmë se nuk është në interesin e fëmijës të jetojë 14 ditë me nënën dhe 14 ditë me babain. Procedura për përkujdesje prindërore mes Severinës dhe Milan Popoviqit është ende në vazhdim”, tha avokatja e Severinës, Jasminka Bilosh.

Sipas avokatit, Severina kërkon të ketë kujdestarinë e plotë të fëmijës.

“Nëse ju them se Severina nuk është e kënaqur dhe besojmë se nuk është në interesin e fëmijës të jetojë gjysmë muaji me nënën dhe gjysmën me babain, do të thotë se Severina dëshiron që fëmija të jetojë me të. “Tani nuk mund të flas për rrjedhën e mëtejshme të procedurës”, thotë ai.

Në një prononcim për të njëjtat media, këngëtarja tha se nuk e priste që gjykata ta merrte kaq shpejt këtë vendim të ri.

“Nuk e prisja që Gjykata e Qarkut në Split të merrte një vendim të ri kaq shpejt, sepse deri më tani në rastin tim, pra të fëmijës tim, gjithçka ishte e ngadaltë, plot padrejtësi dhe korrupsion.

Gjykata e Splitit mori sërish një vendim si në vitin 2021, i cili është gjysmë e gjysmë. Është mirë që ata janë kthyer në të, çdo gjë është më mirë se dy herë në javë për katër orë, por nuk do të ndalem me kaq.

Unë do të shkoj deri në fund, do të kërkoj kujdestarinë e plotë dhe sigurisht do të vazhdoj të luftoj për të gjitha gratë, dmth fëmijët e tyre me të cilët po ngatërrohet sistemi, viktimat e sistemit dhe institucioneve, 'gratë e fuqishme dhe të pafuqishme. ”, tha Severina pas vendimit të ri.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës