Përplasjet në Jenin e kanë shtyrë Izraelin dhe palestinezët në prag të një lufte tjetër

Foto: Twitter

Ky është tashmë konfrontimi më i përgjakshëm izraelito-palestinez në dekada, por nuk përjashtohet mundësia që situata të përshkallëzohet në një luftë të përgjithshme, veçanërisht pasi Izraeli mori "qeverinë më ekstreme të djathtë" në historinë e tij.

Luftimet e ashpra në Jenin janë përshkallëzuar në një sulm me raketa dhe raketa në Gaza dhe i kanë shtyrë Izraelin dhe militantët palestinezë në prag të një lufte gjithëpërfshirëse.

Forcat izraelite njoftuan se kishin kryer me sukses një operacion për eliminimin e tre terroristëve të dyshuar në kampin Jenin në Bregun Perëndimor, por grupet e armatosura palestineze u kundërpërgjigjën ashpër dhe katër militantë të tjerë dhe dy civilë u vranë në përleshje. Vetëm pak orë më vonë, dy raketa u hodhën në drejtim të Izraelit nga pozicionet e grupit të Hamasit, të cilat u kapën dhe u rrëzuan, të cilave forcat ajrore izraelite iu përgjigjën me sulme ajrore në Rripin e Gazës.

Ky është tashmë konfrontimi më i përgjakshëm izraelito-palestinez në dekada, por nuk përjashtohet mundësia që situata të përshkallëzohet në një luftë të përgjithshme, veçanërisht pasi Izraeli mori "qeverinë më ekstreme të djathtë" në historinë e tij.

Ministri i Mbrojtjes Yoav Galant njoftoi se ai kishte udhëzuar forcat ushtarake izraelite "të jenë gati për sulme të reja në Gaza nëse është e nevojshme".

- I dhamë një goditje të fortë militantëve palestinezë në Gaza. Ushtria është e gatshme të godasë objektivat "cilësorë" derisa të rivendoset paqja për qytetarët e Izraelit - tha ministri Gallant.

Dhuna përkon me vizitën e paralajmëruar të Sekretarit Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken, i cili ka paralajmëruar prej kohësh turneun e tij në Lindjen e Mesme. Blinken do të takohet nesër në Kajro me presidentin egjiptian Abdel Fattah al-Sisi, të hënën do të vizitojë Jeruzalemin dhe Ramallah dhe të martën do të takohet me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe presidentin palestinez Mahmud Abbas. Sekretari i Shtetit, sipas njoftimit të Departamentit të Shtetit, “do të theksojë nevojën për një ndërprerje të menjëhershme të armiqësive dhe qetësim të tensioneve”.

Por pas një ndërhyrjeje të papritur nga forcat izraelite në Jenin që shkaktoi një spirale të re dhune, Autoriteti Palestinez njoftoi se po i jepte fund koordinimit të sigurisë me Izraelin, duke e tensionuar më tej misionin e Blinken për qetësim.

Nga frika e sulmeve të reja, forcat izraelite rritën sigurinë në afrimet drejt Malit të Tempullit dje, duke kontrolluar palestinezët që vinin për lutjet e së Premtes jashtë xhamisë Al-Aksa, faltorja e tretë më e shenjtë në botën islame.

– Trazirat zbrazën Qytetin e Vjetër. Banorët janë të frikësuar. Mbrëmë pati provokime mes besimtarëve të rinj hebrenj dhe palestinezëve në restorante dhe dyqane - tha për Associated Press një palestinez nga një dyqan në qendër të Jeruzalemit.

Vetëm gjatë këtij viti, ushtarët izraelitë vranë 30 palestinezë. Gjatë gjithë vitit 2022, i cili ishte më i përgjakshmi në këto territore që nga viti 2004, u vranë 150 palestinezë dhe 30 izraelitë.

Bastisja në Jenin u krye për të arrestuar ose eliminuar tre terroristë të dyshuar nga grupi i Xhihadit Islamik. Forcat izraelite njoftuan se objektivi u realizua, por ushtarët iu përgjigjën zjarrit, duke vrarë katër persona të tjerë të armatosur. Vrasja e një gruaje u prezantua si "viktima civile shumë të kufizuara, duke pasur parasysh shkallën e përleshjes me zjarrin". Asnjë ushtar izraelit nuk u vra apo u plagos.

Oficerët izraelitë thanë se qëllimi i vrasjes së tre anëtarëve të Xhihadit Islamik ishte për të demonstruar vendosmërinë e autoriteteve të reja për të mos toleruar terroristët dhe për t'u treguar palestinezëve se është më e lehtë t'i rezistosh forcave izraelite. Por vrasja e nëntë palestinezëve mund të forcojë gjithashtu vendosmërinë e militantëve për t'u hakmarrë, siç u dëshmua disa orë më vonë kur dy raketa u hodhën drejt Izraelit. Hamasi nga Gaza dhe Xhihadi Islamik nga Bregu Perëndimor kanë kërcënuar se do të hakmerren dhe Autoriteti Palestinez nuk ka dhënë asnjë shenjë për t'i ndaluar ata, veçanërisht pas përfundimit të koordinimit të sigurisë me Izraelin. Autoritetet palestineze e kanë ndërprerë koordinimin më parë, por e kanë rifilluar shpejt, jo vetëm për shkak të presionit të SHBA-së dhe Izraelit, por edhe për shkak se kanë përfitime politike prej tij. Problemi që Autoriteti Palestinez nuk mund ta zgjidhë është të izolojë terroristët nga kampi në Jenin, i cili ishte zemra e intifadave, si dhe nga militantët e Hamasit në Gaza.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës