Gjyqi për vrasësin nga Mlladenovaci do të vazhdojë në Beograd

Vrasësi Uros B. kreu një vrasje masive në afërsi të Mlladenovcit/ Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Në Gjykatën e Lartë në Smederevë sot për shkak të një incidenti është ndërprerë seanca për rastin e vrasjes masive të vitit të kaluar në Dubonë dhe Malo Orašje, pas së cilës është vendosur që procesi të vazhdojë në Beograd para Departamentit Special për Krimin e Organizuar. njoftoi TV N1.

- Data do të përcaktohet më vonë, ka thënë për mediat Nemanja Perovic, avokati i të lënduarit Nemanja Iliq, i cili në atë kohë ishte i plagosur.

Një incident ka ndodhur më herët në sallën e gjyqit në Smederevë, kështu që i dyshuari për atë vepër, Uros Blažić, është nxjerrë jashtë sallës. Ai u shfaq në sallën e gjyqit me të atin me jelek antiplumb dhe i sollën dhjetëra policë, shkruan faqja e atij televizioni.

Sapo Blazhiq ka hyrë në sallën e gjyqit, prindërit e të vrarëve e kanë sulmuar atë, pas së cilës policia e ka nxjerrë nga salla e gjyqit. Një ambulancë ka ndërhyrë tek disa nga prindërit e të vrarëve.

Blažić akuzohet për vrasjen e nëntë dhe plagosjen e trembëdhjetë personave në fshatrat Malo Orasje dhe Dubonë më 4 maj 2023.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës