Gjyqi i Trump vazhdon pasi gjyqtari këshillon dëshmitarin kryesor të mbrojtjes

Foto: EPA/EFE / Justin Lane

Pas pesë javësh seanca dëgjimore, 19 dëshmitarë të prokurorisë, një mori dokumentesh dhe dëshmish inkriminuese, prokuroria përfundoi dje çështjen e saj në gjyqin e Donald Trump, duke ia dorëzuar stafetën mbrojtëse përpara fjalimeve përfundimtare që priten javën e ardhshme.

Avokatët e Trump filluan menjëherë të minojnë dëshmitë kryesore kundër ish-presidentit, i cili akuzohet se ka fshehur paratë e paguara Stormy Daniels për të mbajtur të heshtur për marrëdhënien e tyre që mund të kishte rrezikuar ofertën e tij të suksesshme për Shtëpinë e Bardhë në 2016.

Pagesa në vetvete nuk ishte e paligjshme, por prokurorët thonë se Trump manipuloi dokumentet kur rimbursoi avokatin Michael Cohen për të fshehur arsyen e vërtetë të transaksionit, duke i bërë pagesat financim të paligjshëm të fushatës.

Avokatët e tij thirrën avokatin Robert Costello, i cili më parë këshilloi dëshmitarin kryesor të prokurorisë, Michael Cohen, një ish-avokat, përpara se të përplasej me të në një përpjekje për ta diskredituar.

Por paraqitja e tij në tribunën e dëshmitarit filloi keq pasi toni i tij shpërfillës zemëroi gjyqtarin Juan Mercan. Costello vazhdoi t'u përgjigjej pyetjeve, duke injoruar faktin që Merchan kishte pranuar kundërshtimin e prokurorisë për pyetjet.

Gjykatësi i tha Costello-s, një ish-prokuror federal, se ai nuk lejohej të vazhdonte të përgjigjej pasi gjykatësi pranoi kundërshtimin e prokurorit, ndaj të cilit Costello thjesht rrotulloi sytë.

Gjykatësi urdhëroi që juria të dilte nga salla e gjyqit për të paralajmëruar Costellon dhe duke qenë se ai vazhdoi të ishte i pakënaqur me sjelljen e dëshmitarit, ai largoi për pak kohë mediat dhe audiencën nga salla e gjyqit. Ai kërcënoi se do ta largonte Costellon nga qëndrimi i dëshmitarit nëse nuk ndryshonte sjelljen e tij.

Në një deklaratë për gazetarët më pas, Trump e quajti episodin "një shfaqje të pabesueshme", duke etiketuar procedurat një "gjykim spektakli" dhe gjyqtarin një "tiran". Fjalët përmbyllëse priten javën e ardhshme. Nuk ka gjasa, por ka ende mundësi që Trump, si ish-presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara në histori, të marrë qëndrimin si dëshmitar në një gjyq penal.

Ekspertët dyshojnë se ai do ta bëjë këtë, pasi do ta ekspozonte ndaj rreziqeve të panevojshme ligjore dhe marrjes në pyetje nga prokurorët, por avokati i tij, Todd Blanch, nuk e ka përjashtuar mundësinë, megjithëse avokatët e Trump kanë thënë më parë se nuk planifikojnë të thërrasin ndonjë dëshmitarë të tjerë pas Costello.

Dje, Blanche përfundoi ditën e tretë të seancave të profilit të lartë të dëshmitarëve të prokurorit Cohen. Cohen, ish-avokati personal i Trump, tha javën e kaluar se ai e informoi Trumpin për 130.000 dollarët e paguara për yllin porno Stormy Daniels për të blerë heshtjen e saj në lidhje me aferën e supozuar përpara zgjedhjeve presidenciale të 2016-ës.

Avokatët e Trump e kanë portretizuar Cohen si një kriminel të dënuar dhe gënjeshtar, duke kujtuar kohën e tij në burg për mashtrim tatimor dhe gënjeshtra në Kongres. Blanche gjithashtu vuri në pikëpyetje besnikërinë e Cohen ndaj Trump dhe më pas ndaj prokurorisë, duke kërkuar t'u tregonte jurisë se Cohen ishte egoist dhe i gatshëm të bënte gjithçka për të arritur qëllimet e tij.

Trump u ankua dje para gazetarëve se fushata e tij për një mandat tjetër në Shtëpinë e Bardhë është penguar nga gjyqi javor, në të cilin ai duhet të marrë pjesë çdo ditë dhe se ai "nuk lejohet të ketë asnjë lidhje me politikën". “Është shumë e padrejtë”, tha Trump.

Duke e quajtur çështjen të politizuar, republikanët kryesorë kanë qëndruar pas tij për ditë të tëra teksa ai bëri deklarata për gazetarët jashtë sallës së gjyqit. Nëse shpallet fajtor, ai mund të përballet me burg.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës