Gjykata japoneze e shpall martesën e të njëjtit seks si 'situatë antikushtetuese'

Japoni LGBTI+/ Foto Motoo Naka/AFLO / AFLO / Profimedia

Gjykata e Qarkut Fukuoka e Japonisë vendosi sot se ndalimi i martesave të të njëjtit seks ishte një "situatë antikushtetuese", në një vendim të komplikuar që ishte jashtë pritshmërive të aktivistëve të të drejtave LGBTI+, raporton Reuters.

Vendimi i gjykatës së Fukuokas i bëri jehonë një vendimi të mëparshëm të Gjykatës së Qarkut të Tokios, e cila e konsideroi mungesën e barazisë martesore si një "situatë antikushtetuese", por nuk e shpalli atë një shkelje të drejtpërdrejtë.

Vendimi erdhi një javë pasi Gjykata e Qarkut në Nagoya vendosi se ndalimi i martesës së të njëjtit seks ishte jokushtetues, duke rritur shpresat e komunitetit LGBTI+ në Japoni, i vetmi vend i Grupit të Shtatë (G7) që nuk lejon dasma të të njëjtit seks.

Vendimi i Gjykatës së Qarkut Nagoya ishte i dyti që shpalli një ndalim të martesës së të njëjtit seks si jokushtetues, nga pesë rastet në dy vitet e fundit, me gjasë të rrisë presionin për të ndryshuar kushtetutën e Japonisë, e cila thotë se martesa është një bashkim midis një burri dhe një grua.

Vendimi i vitit të kaluar nga Gjykata e Qarkut në Osaka e shpalli ndalimin e martesave të të njëjtit seks si kushtetues dhe bie ndesh me një vendim të vitit 2021 nga Gjykata e Qarkut Sapporo, e cila e shpalli ndalimin e martesës së të njëjtit seks si jokushtetues.

Një gjykatë në Tokio më vonë mbështeti ndalimin e martesës së të njëjtit seks, por tha se mungesa e mbrojtjes ligjore për sindikatat e të njëjtit seks shkel të drejtat e tyre njerëzore.

Verdiktet sinjalizojnë se sa përçarëse mbetet çështja në Japoni.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës