I ftohti, shiu dhe stresi nuk e ndalin betejën për jetën e çdo njeriu

Tërmeti në Turqi/ Foto Sertac Kayar / Sputnik / Profimedia

Shpresa ekziston gjithmonë. Pas më shumë se njëzet orësh nga tërmeti katastrofik që goditi Turqinë Juglindore, të mbijetuarit, fëmijët dhe madje edhe foshnjat po nxirren orë pas ore nga rrënojat e ndërtesave të rrafshuara në tokë.

Ekipet e shpëtimit nuk ndalen. Përballë stresit të jashtëzakonshëm, por edhe të ftohtit dhe shiut, ata punojnë me këmbëngulje për orë të tëra, me ndihmën e kamerave termike, me pajisje akustike të ndjeshme për të dëgjuar edhe zërin më të qetë dhe me ndihmën e domosdoshme të qenve të stërvitur për të nuhatur njerëzit në fatkeqësitë.

Mediat turke po i transmetojnë këto, siç i quajnë “shpëtime mrekullibërëse”. E gjithë Turqia është e përqendruar në pasojat e kësaj tragjedie dhe është e bashkuar në solidaritet dhe duke dërguar çdo lloj ndihme për bashkëqytetarët e saj të vuajtur. Ndihma dhe mesazhe simpatie po vijnë nga e gjithë bota, përfshirë Greqinë fqinje dhe Shtetet e Bashkuara. Presidenti Recep Tayyip Erdogan shpalli shtatë ditë zie kombëtare.

Tërmeti në Turqi/ Foto EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Fuat Oktay, një ndihmës i Presidentit Erdogan, tha se deri në mesditë të djeshme, më shumë se 8.000 njerëz që u varrosën ishin shpëtuar. Numri i të vdekurve, për fat të keq, nuk është as përfundimtar dhe po rritet nga ora në orë. Oktay njoftoi dje se janë regjistruar 3.149 persona të vdekur, por paralajmëroi se në fakt ka shumë më tepër viktima. 20.434 persona kanë mbetur të plagosur, por edhe ky bilanc nuk është përfundimtar, pasi ende nuk dihet se si është situata në shumë fshatra të izoluara.

Pas dy tërmeteve të parë të fortë në një interval prej 9 orësh – i pari me magnitudë 7,7 dhe i dyti me magnitudë 7,6 – 312 lëkundje të tjera u regjistruan në rajonin më të gjerë që përfshin dhjetë provincat kryesore turke. Pas tërmetit më të fortë, ka pasur edhe 3 të tjerë me magnitudë mbi 6 ballë të shkallës Rihter, të cilët janë katastrofikë më vete, si dhe 24 të tjerë me intensitet nga 5 deri në 6 gradë, aq të fortë sa të dëmtojnë ndërtesa dhe të kërcënojnë jetë njerëzish.

Mijëra njerëz kanë mbetur pa shtëpi, madje edhe ata, shtëpitë e të cilëve kanë mbetur të paprekura, kanë frikë të kthehen në to. Autoritetet po paralajmërojnë qytetarët që të mos hyjnë në ndërtesa derisa shërbimet speciale të përcaktojnë nëse ndërtesat janë plotësisht të shëndetshme apo të dëmtuara dhe mund të shemben gjatë një tërmeti më të fortë.

Pas një mbrëmjeje me shi, ditën e djeshme kushtet e motit u përmirësuan dhe lejuan uljen e avionëve, të cilët mbërrijnë nga të gjitha drejtimet, plot me ekipe shpëtimi, makineri dhe produkte bazë në ndihmë të viktimave. Helikopterët janë përfshirë në aktivitetet e shpëtimit dhe situata po monitorohet nga ajri. Autoritetet u bëjnë apel qytetarëve që të mos udhëtojnë pa nevojë, pasi të hënën një varg i gjatë automjetesh me njerëz që largoheshin nga rajoni i prekur paralizoi trafikun dhe bllokoi punën e ekipeve të shpëtimit dhe dërgimin e ndihmave.

EPA-EFE / ERDEM SAHIN

Në aktivitetet e shpëtimit janë përfshirë zyrtarisht 12.181 shpëtimtarë dhe 4.191 buldozerë dhe makineri të tjera të mëdha. Rreth 5.000 ndërtesa u rrafshuan me tokë. Disa u shembën në lëkundjen e parë dhe më të fortë dhe të tjerët, të cilët u tronditën, lanë vendin në një nga pasgoditjet, veçanërisht pas asaj me magnitudë 7,6 që goditi pasdite.

Edhe shpëtuesit me përvojë u tronditën nga fuqia shkatërruese e tërmetit. Kundër të ftohtit dhe shiut, kushdo që mundi ndihmonte, duke pastruar rrënojat me duar të zhveshura për të arritur më thellë dhe për të dëgjuar zëra. Në shumë raste, është e vështirë të depërtosh në zërat që kërkojnë ndihmë, por çdo jetë e shpëtuar rigjeneron shpëtimtarët dhe u jep shpresë atyre që kanë humbur të dashurit e tyre. Ka një betejë kundër kohës. Çdo orë ka rëndësi, veçanërisht pasi pritet të bëhet më i ftohtë deri në fund të javës.

Tërmetet u ndjenë në një rreze prej 1.000 kilometrash – në Stamboll në veriperëndim, në Kajro në jugperëndim dhe në Bagdad në juglindje. Qindra njerëz kanë vdekur gjithashtu në Siri, veçanërisht në rajonet afër kufirit me Turqinë. Tërmeti preku drejtpërdrejt jetën e 13,5 milionë njerëzve. Shteti me ndihmën e popullit, nën koordinimin e Institucionit Shtetëror për Përballimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), po përpiqet të ndihmojë të prekurit në rajon. Deri më tani janë shpërndarë 4.000 tenda dhe planifikohet të dorëzohen edhe 10.000 të tjera si dhe njëqind kontejnerë për përkujdesjen e njerëzve.

Ministri i Ekologjisë, Urbanizmit dhe Ndryshimeve Klimatike, Murat Kurum, deklaroi se do të sigurohen banesa të përkohshme dhe të përhershme për të prekurit nga tërmeti. Nga ana tjetër, po vijnë lajme për zonat e prera në rajonin e prekur në pritje të ndihmës.

Foto: Adem ALTAN / AFP / Profimedia

Pasi një ndërtesë u shemb plotësisht në provincën Hatay dhe të tjerat në një bllok të madh apartamentesh përreth nuk u dëmtuan shumë, ekspertët paralajmëruan përsëri se "nuk është tërmeti ai që vret, por ndërtesat". Shembuj të tillë kishte në shumë vende. Ekspertët paralajmërojnë se është e rëndësishme të ndërtohen ndërtesa sizmikisht rezistente, por është edhe më e rëndësishme të ndalohet ndërtimi i ndërtesave të banimit në zonat që konsiderohen kritike. Ministri Kurum shton se 70 për qind e popullsisë së Turqisë jeton në rajone sizmikisht aktive. Provincat që u prekën drejtpërdrejt nga seria e tërmeteve shkatërruese janë Karamanmarash, Kilis, Diyarbakir, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya dhe Hatay.

Tërmeti katastrofik që goditi rajonin mëngjesin e 6 shkurtit, me epiqendër në krahinën e Karamanmarashit, u vlerësua nga ekspertët si "katastrofa e shekullit" dhe tregoi se ishte tërmeti më i fortë që nga ai i Erzincanit që nga viti 1939. Koray Onalan, kryetar i degës së Izmirit të Dhomës së Gjeologëve të Turqisë, thekson se kjo është fatkeqësia më e madhe e tërmetit në historinë e Republikës. Më i fuqishëm ka qenë tërmeti i Erzincanit (magnitudë 7,9), por këtë herë ka goditur një seri tërmetesh, jo vetëm një. Një tërmet në këtë rajon sizmikisht aktiv nuk është një surprizë e madhe, sepse një nga dy linjat e thyerjes kryesore në Turqi - linja e thyerjes së Anadollit Lindor, në të cilën përplasen dy pllaka tektonike, kalon nëpër atë zonë. Faji 550 kilometra i gjatë fillon në Detin e Vdekur dhe shkon deri në provincën Bingol në Turqi, ku lidhet me vijën e çarjes së Anadollit të Veriut. Ai nuk përfaqëson një tërësi, por përbëhet nga segmente, theksoi Onalan.

GALERIA | Tragjedia në Turqi dhe Siri në njëzet foto

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës