Studimi: Ilaçi i ri i kancerit të mushkërive ul rrezikun e vdekjes me 50 për qind

Foto: Profimedia

Përdorimi i ilaçit Osimertinib pas operacionit ul rrezikun e vdekjes tek pacientët me kancer të mushkërive me 51 për qind.

“Tridhjetë vjet më parë nuk mund të bënim asgjë për pacientë të tillë. Tani e kemi këtë ilaç të fuqishëm”, tha Roy Herbst, zëvendësdrejtor i Qendrës së Kancerit në Yale dhe autori kryesor i studimit mbi efektet e osimertinib, raportoi Guardian.

Ai tha se shifra prej 50 për qind është një punë e madhe, veçanërisht në rastin e kancerit të mushkërive, i cili është shumë rezistent ndaj terapive.

Duke folur në Konferencën Botërore të Kancerit të Mushkërive në Çikago, Herbst tha se "rezultatet emocionuese" shtuan edhe më shumë peshë në gjetjet e mëparshme që treguan se ilaçi mund të zvogëlojë rrezikun e rikthimit të sëmundjes në gjysmë.

Ai vuri në dukje se disa pacientë në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA dhe vende të tjera tashmë kanë akses në ilaç. Një raport nga AstraZeneca, i cili prodhon ilaçin Osimertinib, tha se ilaçi tregoi një përfitim të paparë dhe shumë domethënës për sa i përket mbijetesës së pacientit.

Ai shtoi se pas pesë vjetësh, 88 për qind e pacientëve që morën pilulën e përditshme ishin ende gjallë pas heqjes së tumorit. Kanceri i mushkërive është kanceri më vdekjeprurës, duke vrarë pothuajse dy milionë njerëz në vit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës