Studentët në Universitetin Columbia në Nju Jork protestuan në mbështetje të Palestinës, mbi njëqind u arrestuan

Studentët protestojnë në mbështetje të Palestinës në kampusin e Universitetit Columbia në Nju Jork / Foto: Kena Betancur / AFP / Profimedia

Mbi njëqind protestues pro-palestinezë u arrestuan në kampusin e Universitetit të Kolumbias dje pasi udhëheqësi i tij lejoi policinë e Nju Jorkut të largonte tendat e ngritura nga studentët që protestonin kundër veprimeve të Izraelit në Rripin e Gazës.

Drejtoresha e Universitetit Nemat, Minush Shafiq, e cila u kritikua nga republikanët një ditë më parë në një seancë dëgjimore të komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve për antisemitizmin në kampus, tha se ajo lejoi policinë të heqë dhjetëra tenda të ngritura nga protestuesit të mërkurën në mëngjes.

“Për shkak të shqetësimeve të sigurisë në kampusin e Kolumbisë, kam autorizuar Departamentin e Policisë së Nju Jorkut të fillojë heqjen e tendave”, tha Shafiq në një deklaratë.

Ajo shtoi se protestuesit shkelën rregullat e universitetit për mbajtjen e demonstratave të paligjshme dhe se nuk donin të flisnin me administratën.

Kryetari i bashkisë së Nju Jorkut Eric Adams tha se policia arrestoi më shumë se 108 persona, pa asnjë dhunë apo lëndim. Policia tha se arrestimet kishin të bënin me shkelje të ligjit. Columbia ka njoftuar se ka nisur pezullimin e studentëve që morën pjesë në ngritjen e tendave, e cila konsiderohet si një protestë e paligjshme.

Protesta, që të kujton demonstratat kundër Luftës së Vietnamit në të njëjtin kampus më shumë se 50 vjet më parë, është e fundit në një seri demonstratash në universitete dhe aeroporte që kanë shpërthyer që nga fillimi i përshkallëzimit të konfliktit midis Izraelit dhe Hamasit më 7 tetor.

Përveç përhapjes së protestave, grupet e të drejtave të njeriut kanë vënë në dukje gjithashtu një rritje të paragjykimit dhe urrejtjes kundër hebrenjve, arabëve dhe myslimanëve në muajt e fundit.

Një komitet i Kongresit akuzoi Shafiq të mërkurën se dështoi në mbrojtjen e studentëve hebrenj në kampus dhe tre drejtues të tjerë elitarë të universitetit u akuzuan në mënyrë të ngjashme në një seancë dëgjimore vitin e kaluar që tronditi sistemin e arsimit të lartë.

Shafiq u përgjigj se universiteti po përballej me një "krizë morale" për shkak të antisemitizmit në kampus dhe se Columbia kishte ndërmarrë veprime të forta kundër autorëve të dyshuar.

Protestuesit në Kolumbi kërkuan një armëpushim të përhershëm në Gaza, një fund të ndihmës ushtarake amerikane për Izraelin dhe që universiteti të ndalonte pranimin e parave nga kompanitë që përfitonin nga sulmi izraelit. Ngritja e tendave u organizua nga një koalicion grupesh të udhëhequra nga studentët.

Rreth 500 protestues marshuan nëpër një universitet të Karolinës së Jugut të enjten, veçmas nga demonstratat në Nju Jork, në mbështetje të Asna Tabassum, një studente muslimane, fjalimi i së cilës u anulua nga universiteti për shkak të shqetësimeve të sigurisë. Tabassum dhe mbështetësit e saj pretendojnë se universiteti u përpoq ta mbyllte atë në heshtje për shkak të kundërshtimit të saj ndaj sulmit të Izraelit në Gaza.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës