Dush i ftohtë për VMRO-DPMNE-në nga Partia Popullore Evropiane: Përdorni vazhdimisht emrin "Maqedonia e Veriut"

Manfred Weber, President i EPP/Foto: EPA-EFE/LEONHARD SIMON

Manfred Weber, presidenti i Partisë Popullore Evropiane, anëtare e së cilës është edhe VMRO-DPMNE, i dërgoi një mesazh të qartë udhëheqjes së partisë dhe kërkoi respektimin e plotë të dispozitave të Marrëveshjes së Prespës dhe përdorimin e vazhdueshëm të emrit "Veriu. Maqedonia”.

“Lidershipi i VMRO-së duhet të respektojë plotësisht dispozitat detyruese të Marrëveshjes së Prespës dhe të përdorë në vazhdimësi emrin “Maqedonia e Veriut”. Respektimi i marrëveshjeve ndërkombëtare është një kërkesë bazë për ne si Parti Popullore Evropiane. Ndryshe Evropa nuk mund të funksionojë dhe BE-ja nuk do ta pranojë”, ka theksuar Weber në profilin e tij në platformën “X”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës