Turneu i Strugës do të ketë një kampion të ri, Vardari i mundur nga Celje

Turneu i Strugës, i cili këtë verë po mbahet për 50 vjetorin e hendbollit, do të marrë një kampion të ri pasi sonte Vardari u mposht nga Celje Pivovarna Laško me 28:36.

Humbja e “kuqezinjve” do të thoshte fitimin e vendit të dytë në grup, ndërsa skuadra sllovene u kualifikua në finale me fitore.

Vardarci e nisi më mirë ndeshjen, të udhëhequr nga portieri i shkëlqyer Martin Tomovski, pas 15 minutash lojë pati epërsi 14:10. Por më pas hendbollistet e Celje Pivovarna Lashkos, të udhëhequr nga ish-lojtari i Vardarit, Alen Toskiq, u “zgjuan” dhe arritën të pushojnë dhe të largohen me 17:17.

Në pjesën e dytë, hendbollistet e sllovenisë e bënë avantazhin vendimtar në fund, kur kaluan në epërsi me 25:31, me çka u zgjidhën dilemat për fituesin dhe udhëtarin në finale.

Kundërshtari i Celjes në finalen e madhe do të dihet nesër, kur të përfundojë faza e grupeve në Grupin A. Eurofarm Pelister, i cili është lider në grupin A, luan kundër AEK-ut të Athinës, i cili ka një rekord prej një fitore dhe një humbje.
Sot E. Pelisteri ishte më i mirë se Tatran Preshov me rezultat minimal 25:24, ndërsa AEK Athinë mposhti mikpritësin Strugën me 30:15.