Nga frika e pasgoditjeve të tjera, njerëzit në disa qytete turke janë fshehur në makinat e tyre

Tërmeti në Turqi/ Foto AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Pas tërmetit të tmerrshëm që goditi Turqinë dhe Sirinë mëngjesin e sotëm, njerëzit lanë shtëpitë e tyre dhe u fshehën në makinat e tyre nga frika e pasgoditjeve.

Siç thotë "Kujdestar“, ekipet e shpëtimit janë ende në terren duke u marrë me pasojat. Rrugët e qyteteve janë në kaos total, njerëzit i bërtasin njëri-tjetrit, duke u përpjekur të gjejnë të mbijetuar nga rrënojat.

Banorët e qytetit të Pazarchik thonë se kanë frikë për njerëzit e varrosur nën ndërtesat e rëna. Nihat Altundag, banor i qytetit thotë se tërmeti i fortë e ka zgjuar nga gjumi.

“Shtëpia jonë duket e fortë nga jashtë, por brenda ka të çara. Rreth meje ka ndërtesa të shkatërruara, ka shtëpi të djegura. Ka ndërtesa që shpërthejnë. Një ndërtesë u shemb vetëm 200 metra nga vendi ku jam tani. “Falë Zotit, miqtë tanë janë të sigurt, por ne kemi dëgjuar se ka njerëz që nuk mund të dalin nga shtëpitë e tyre dhe ka njerëz që nuk mund t'i arrijmë”, tha ai për The Guardian.

Ka një numër të madh njerëzish të shqetësuar në rrugët e qytetit, me paralajmërime nga shërbimet lokale të urgjencës se njerëzit mund të mbeten ende të bllokuar nën ndërtesat e shembura.

“Ndërtesa ku unë jetoj nuk është aq e lartë dhe është ndërtuar sipas rregulloreve të tërmeteve që të mos shembet. Por ka ende të çara në mure. “Një fqinji im ka thyer shpinën duke u hedhur nga ballkoni gjatë tërmetit dhe tani është në spital”, tha një banor.

Ai thotë se civilët po përpiqen furishëm të ndihmojnë në nxjerrjen e fqinjëve të tyre nga poshtë ndërtesave të shembura.

“Dy nga miqtë e mi janë aktualisht nën rrënoja, ne po përpiqemi t’i arrijmë”, tha ai për The Guardian.

E njëjta gjë po ndodh edhe në Gaziantep, ku njerëzit ulen në makinat e tyre ose përpiqen të lëvizin në hapësira të hapura larg ndërtesave.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës