Qindra kamionë të bllokuar në kufirin midis Rumanisë dhe Ukrainës

Kamionë të mbërthyer në kufirin midis Ukrainës dhe Polonisë / Foto EPA-EFE/DAREK DELMANOWICZ POLONIA JASHTË

Qindra kamionë janë duke pritur për rreth 30 orë në kufirin rumuno-ukrainas në doganën Halmeu (Satu Mare), raportojnë mediat rumune, duke cituar Inspektoratin e Përgjithshëm të Policisë Kufitare të Rumanisë.

- Numri i madh i kamionëve që presin të largohen nga Rumania kanë formuar një kolonë dhe po pengojnë dukshëm trafikun rrugor në qytetet fqinje, shtoi burimi, duke specifikuar se koha e pritjes është rritur pas protestave të fermerëve polakë. Disa ditë më parë ata bllokuan të gjashtë pikat kufitare në kufirin me Ukrainën, kujtojnë mediat lokale.

Ne operojmë me kapacitet maksimal, përdoren të gjitha arteriet e kontrollit të destinuara për automjete. Stafi që kryen formalitetet e kontrollit është shtuar, por është e rëndësishme të dihet se meqenëse kufizohet me një vend që nuk është anëtar i BE-së, kontrolli është i llojeve të ndryshme - doganor, fitosanitar, sanitaro-veterinar, kontrolli i vinjeteve, të gjitha. thuhet në mesazhin e Inspektoratit të Përgjithshëm të Policisë Kufitare të Rumanisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës