Stoltenberg: Le të përgatitet Perëndimi, Putini nuk ka plane për paqe

Stoltenberg/ Foto: JOHN THYS / AFP / Profimedia

Presidenti rus Vladimir Putin Nuk ka plane të menjëhershme për paqen në Ukrainë dhe për këtë arsye Perëndimi duhet të përgatitet për një kohë të gjatë për të ofruar ndihmë për Kievin, paralajmëroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s. Jens Stoltenberg.

“Presidenti Putin nuk po planifikon paqen, ai po planifikon më shumë luftë”, tha Stoltenberg në një intervistë për Guardian.

Ai deklaroi se Rusia po rrit prodhimin industrial ushtarak dhe po përpiqet të "arritet me regjimet autoritare, si Irani ose Koreja e Veriut dhe të tjerët, në një përpjekje për të marrë më shumë armë".

Përleshjet e ashpra që po ndodhin aktualisht rreth Bakhmutit, në Ukrainën lindore, tregojnë se Rusia është gati “vetëm të hedhë mijëra e mijëra trupa dhe të bëjë shumë sakrifica për përfitime minimale”, tha sekretari i përgjithshëm i NATO-s.

Për këtë, sipas tij, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe, Franca, Gjermania dhe vendet e tjera perëndimore duhet të jenë të gatshme të mbështesin Ukrainën me armë, municion dhe pjesë këmbimi edhe për një kohë të gjatë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës