Stoltenberg për ardhjen e Lavrovit në Shkup: Nuk kam këshilla për organizatorët, OSBE i organizon takimet e veta

Jens Stoltenberg, Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s. / Foto: MPB

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, pasdite në një konferencë për media në Bruksel, nuk është përgjigjur në pyetjen lidhur me praninë e pritshme të shefit të diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, në Këshillin Ministror të OSBE-së në Shkup. Pyetja Stoltenberg u bë në konferencën për shtyp pas ditës së parë të takimit të krerëve të diplomacisë së vendeve anëtare të NATO-s.

Duke theksuar në hyrje se shumica e ministrave të pranishëm në takimin e NATO-s, me përjashtim të vendeve baltike dhe Ukrainës, do të marrin pjesë në ditët në vijim të Këshillit Ministror të OSBE-së në Maqedoninë e Veriut, gazetari i agjencisë italiane të lajmeve (ANSA). ) pyeti Stoltenberg nëse kjo ishte diskutuar sot në Bruksel dhe nëse ai personalisht mendon se është e përshtatshme që Lavrov të udhëtojë në një vend anëtar të NATO-s për momentin.

Sekretari i Përgjithshëm tha se OSBE-ja i organizon takimet e saj në mënyrë të pavarur dhe nuk ka këshilla për organizatorët e ngjarjes.

“I takon OSBE-së që të organizojë takimet e tyre. OSBE-ja ka luajtur një rol të rëndësishëm për shumë vite. Aleatët e NATO-s si vende individuale janë anëtarë të OSBE-së. I takon OSBE-së që të organizojë takimet e saj. Nuk kam asnjë këshillë për t'u dhënë organizatorëve. Është përgjegjësia ime të organizoj takimet e NATO-s, ndërsa OSBE-ja të organizojë të sajat”, tha Stoltenberg duke iu përgjigjur pyetjes së fundit në konferencën për shtyp.

Javën e kaluar, qeveria maqedonase mori një vendim që lejon kreun e diplomacisë ruse të udhëtojë në Shkup dhe të marrë pjesë në Këshillin Ministror të OSBE-së, i cili do të mbahet më 30 nëntor dhe 1 dhjetor.

Bullgaria hapi dje hapësirën ajrore për fluturimin e ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov. Këtë e ka konfirmuar ambasadorja ruse në Sofje, Eleonora Mitrofanova, e cila ka treguar se ka marrë përgjigje pozitive për notën e tyre për aeroplanin e Lavrov.

Shefi i diplomacisë ukrainase Dmytro Kuleba, për shkak të prezencës së pritur të ministrit të Punëve të Jashtme të Rusisë në manifestimin në Shkup, nuk do të marrë pjesë në të. Estonia, Letonia dhe Lituania do të bojkotojnë gjithashtu Këshillin Ministror të OSBE-së nëse Lavrov merr pjesë në të.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës